W Katowicach rozpoczęła się 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tematem przewodnim wydarzenia jest hasło „Transformacja dla przyszłości”.

W uroczystej inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, wzięli udział: marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Marcin Krupa, prezydent Katowic i Marek Wójcik, wojewoda śląski.

Specjalne wystąpienia wygłosili premier RP Donald Tusk, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej i jeden z inicjatorów kongresu, poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.

„Kongres jest miejscem ważnych dyskusji i konkretnych działań związanych z transformacją. Mamy rekordowe środki pochodzące z Unii Europejskiej, mamy potencjał i pomysły, by przekuć je w sukces. Chcemy zmieniać Śląskie, sprawiać, by nasz region stał się miejscem w którym będziemy chcieli żyć, pracować i rozwijać się. Traktujemy proces transformacji jako szansę, nie tylko wyzwanie. Wspólnie jesteśmy w stanie poprawić jakość życia i zbudować przyjazny, zielony region dla przyszłych pokoleń” – mówił w trakcie inauguracji marszałek Wojciech Saługa.

Transformacja jest w trakcie kongresu odmieniana przez wszystkie przypadki. Nie tylko w odniesieniu do przemysłu, sektora energetycznego, ale też kwestii zmian w polityce rolnej czy bezpieczeństwa. To efekt rosyjskiej agresji w Ukrainie.

„Mówimy wszyscy jednym głosem. Nigdy nie byliśmy tak jednomyślni w kwestii priorytetów, tego, co ważne. Polska jest dzisiaj liderem europejskim w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy, przyszłości Europejczyków, począwszy od bezpieczeństwa, skończywszy na zdroworozsądkowym podejściu do tego, od czego są instytucje europejskie, od czego są procedury, jak wykorzystywać środki europejskie. Jesteśmy też liderem w kwestii tego co nieuchwytne, ducha wolności i wiary w demokrację. Jednym z najważniejszych wyzwań jest bezpieczeństwo. Europa będzie bezpieczna jeśli bezpieczne będzie niebo nad Europą. W ostatnich miesiącach z Polski poszedł mocny sygnał, że Europa, wolność, demokracja, prawo to nie są puste słowa. To wielkie wartości, dla których warto żyć” — tłumaczył premier RP, Donald Tusk.

Ważnym elementem dyskusji podczas kongresu jest także 20-lecie polskiej obecności w Unii Europejskiej i nowa perspektywa finansowa, dzięki której do województwa śląskiego trafi ponad 5,1 mld euro.

„Spotykamy się w regionie, który zbudował się na węglu i stali. To historyczne rozszerzenie Unii Europejskiej sprzed dwudziestu lat pozostanie na kartach historii. Przed nami trudny czas. Mimo wielu kryzysów jesteśmy zjednoczeni i zmierzamy w stronę transformacji. Europa buduje się na kryzysach. Wierzę, że wspólna odpowiedź na te wyzwania będzie skuteczna. W warstwie gospodarczej największym wyzwaniem będzie znalezienie wektorów konkurencyjności i innowacyjności, zachowanie konieczności przekształcania naszego kontynentu w bezemisyjny” – tłumaczył poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.

Ważnym gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego była przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

„To ogromny zaszczyt być tu z wami. W mieście, które wiele znaczy w kontekście historii, ale i przyszłości Polski. Znajdujemy się w miejscu, w którym funkcjonowała przez lata kopalnia, która była miejscem pracy dla wielu ludzi. Kiedy kopalnie zamknięto region ucierpiał, a miasto musiało odkryć siebie na nowo. To miejsce symbolizuje siłę transformacji” – podkreślała Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podziękowała Polsce za jej aktywność w pomocy dla Ukrainy i zapewniła, że to wsparcie będzie kontynuowane.
W trakcie kongresu przewidziano 170 debat, w trakcie których głos zabierze ok. 1200 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy gości z całego świata, którzy odwiedzą Katowice lub będą uczestniczyć w kongresie zdalnie. Wydarzenie odbywa się w dniach 7-9 maja 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wśród najistotniejszych obszarów tematycznych poruszanych w trakcie kongresu znajduje się problematyka transformacji sektora paliw, energii i całej gospodarki w kierunku wyeliminowania ich negatywnego wpływu na środowisko. Ograniczanie śladu węglowego, zrównoważona produkcja, zielone finansowanie inwestycji, cele środowiskowej i społecznej odpowiedzialności firm to tematy, którymi żyje biznes.

KOMENTARZE