W sobotę (25 maja) w Rudzie Śląskiej odbędzie się rodzinny piknik przy jedynym czynnym w regionie zabytkowym piecu chlebowym, tzw. „piekaroku” (ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda). Obok degustacji chleba, wypiekanego na naturalnym zakwasie, w programie wydarzenia zaplanowano prelekcję o historii miejsca, pogadankę o pszczołach oraz warsztaty kreatywne dla dzieci. Imprezę poprowadzi Inga Papkala. Wydarzenie odbędzie się w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny.

5 maja rudzki magistrat we współpracy z Piekarnią–Cukiernią Jakubiec oraz Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zaprasza na wspólną biesiadę przy zabytkowym piecu chlebowym, zlokalizowanym przy ul. Bujoczka 24 w dzielnicy Ruda. Impreza rozpocznie się o godz. 11:00, a zakończenie zaplanowano na 13:30. Będzie można podglądnąć tradycyjny proces wypieku chleba oraz skosztować jego smaku. – Kiedyś gospodynie z pobliskiego familoka wyrabiały ciasto w domu i zanosiły je w specjalnych foremkach do wypieku w piekaroku. Dzisiaj ten obiekt służy nam do okazyjnych spotkań i prezentacji – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik wydziału kultury, komunikacji społecznej i promocji miasta.

Piknik rozpocznie się opowieścią Krzysztofa Gołąba – dyrektora Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, który przypomni historię powstania zabytkowego pieca oraz dzieje miejsca, w którym się znajduje, czyli terenu dawnego dworu w Rudzie. Będzie można wysłuchać też ciekawostek o życiu i pracy pszczół oraz nabyć słoiczek miodu z lokalnej pasieki Pasjonata.

Dla najmłodszych przewidziano warsztaty kreatywne. – Będziemy wykonywać prezenty dla mam z okazji zbliżającego się ich święta – zdradza Ewelina Pieczka, etnolog, kierownik działu etnografii Muzeum Miejskiego. – Będzie można też spróbować, jak prało się na „waszbrecie” i „szpanowało” pranie – dodaje. Imprezę poprowadzi aktorka sceny śląskiej, konferansjerka i prezenterka Inga Papkala.

Kilka razy w roku rudzki magistrat organizuje spotkania przy piekaroku, podczas których można częstować się świeżo wypieczonym chlebem tradycyjną metodą. – Zapraszamy mieszkańców na pierwszy w tym roku piknik przy zabytkowym piecu chlebowym – zaprasza Krzysztof Piecha.
- Kolejne spotkanie przy piekaroku planujemy zorganizować podczas wakacji – dodaje.

Piekarok przy ul. Bujoczka powstał około 1900 roku. Chleb wypiekano w nim do lat 50. ubiegłego wieku. Składa się z przedsionka i pieca. Swojego czasu został zagospodarowany na pomieszczenie dla królików. By obiekt doprowadzić do stanu pierwotnego, trzeba było rozebrać i odtworzyć na nowo część, w której znajdował się piec. Wymieniono również dach i niektóre elementy elewacji. Piekaroki były nieodłącznym elementem XIX-wiecznych familoków. Z czasem ulegały zniszczeniu lub wykorzystywano je do innych celów niż piekarnicze.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny (MŚR) zrodziła się podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007 r. przy grobie św. Jana Pawła II, który został określony mianem „papieża rodziny”. Patronami honorowymi tego święta są: Metropolita Katowicki i Ordynariusz Gliwicki.

XVII edycja Metropolitalnego Święta Rodziny odbędzie się w dniach 18 maja – 2 czerwca br. pod hasłem „Rodzina fundamentem człowieczeństwa”.

KOMENTARZE