Rządowe, finansowe koło ratunkowe dla Zabrza i duże pieniądze na odnawialne źródła energii - na takie wsparcie może liczyć śląskie miasto, którego zadłużenie na chwile obecną wynosi ponad 880 milionów złotych. Prezydentka Agnieszka Rupniewska za katastrofalny stan finansów obwinia poprzednie władze.
Prezydentka Agnieszka Rupniewska przygotowała plan naprawy zabrzańskich finansów. To warunek, aby Skarb Państwa udzielił miastu tzw. wsparcia ratunkowego. Rząd może
uruchomić takie środki w sytuacji, kiedy samorządom grozi utrata płynności. To ostatnia szansa na odzyskanie finansowego oddechu, ponieważ – w razie niepowodzenia – kolejnym krokiem jest wprowadzenie zarządu komisarycznego, oznaczającego czasowe „zamrożenie” miasta. O szczegółach planu jako pierwsi dowiedzą się radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która rozpocznie się w piątek o godz. 7.00.
Zabrze kwalifikuje się do rządowego koła ratunkowego, ponieważ poprzednie władze miasta zostawiły po sobie 883 miliony złotych długu. To 60 proc. rocznych przychodów miasta i dzwonek alarmowy nie tylko dla Zabrza, ale także dla instytucji monitorujących finanse samorządów.
-Wychodzenie na prostą nie będzie szybkie ani łatwe, ale poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Najpierw musimy złapać finansowy oddech, a kolejnym etapem będzie inwestycyjne otwarcie, które pozwoli na pozyskanie środków na rozwój miasta. Nie możemy jednak powtórzyć błędów z przeszłości. Zabrze z naszych marzeń musi być miastem na miarę XXI wieku: nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i inwestorom, a przede wszystkim rozwijającym się w sposób zrównoważony” – mówiła podczas konferencji prezydentka Agnieszka Rupniewska.
Dodatkowe wsparcie na rozwój energii odnawialnej Finanse nie były jedynym tematem spotkania z dziennikarzami. Podczas konferencji poinformowano, że zabrzański projekt rozwoju energetyki odnawialnej został oceniony najwyżej w całym regionie. Miasto uzyskało na ten cel 17,7 miliona złotych unijnego wsparcia. Dzięki tym pieniądzom mieszkańcy dostaną szansę na pełne dofinansowanie zakupu, montażu lub modernizacji paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii. Projekt skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych w Zabrzu i przewiduje montaż aż 359 instalacji.