Trzy miejsca w Rudzie Śląskiej zyskały nowy wygląd w ramach Rudzkiej Inicjatywy Lokalnej. Jest to rozwiązanie, którego istotą jest wkład własny wnioskodawców w proponowane przedsięwzięcia. W trakcie realizacji są jeszcze dwa zadania. W tym roku pula środków na inicjatywę lokalną wynosi 100 tys. zł, z czego 70 tys. zł pochodzi z dotacji z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Inicjatywa lokalna to bardzo ciekawe narzędzie partycypacji społecznej. Z jednej strony mocno aktywizuje mieszkańców, których udział w realizacji zadania nie musi mieć charakteru pieniężnego, ale może mieć postać pracy lub środków rzeczowych. Z drugiej – pozwala na zgłaszanie inicjatyw, które nie byłyby możliwe w ramach budżetu obywatelskiego – podkreśla prezydent Michał Pierończyk.

Trzy zrealizowane już w tym roku zadania związane były przede wszystkim w nasadzeniami zieleni. Na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej Żeromskiego 4 i 8 oprócz samych nasadzeń wydzielona została przestrzeń przyjazna seniorom oraz pozostałym mieszkańcom, a także ustawione pojemniki na deszczówkę. W tym przypadku wkładem wnioskodawców była praca oraz zakup ławki z pergolą. Kolejne upiększone miejsca to teren przy Szkole Podstawowej nr 30 oraz przy ul. Latki. W drugiej lokalizacji ustawiony został także pojemnik na deszczówkę, a w obu przypadkach wkładem własnym była praca.

Trwa budowa altany ogrodowej wraz z zagospodarowaniem terenu przy obiekcie sportowym TP Jastrząb Bielszowice, gdzie wkładem wnioskodawców jest praca oraz środki finansowe. Z kolei na terenie przy ul. Szpaków zamontowany zostanie stół do ping-ponga. Miasto przygotowało już teren, a wnioskodawca zakupi stół i pomoże przy jego instalacji. Należy dodać, w tym roku do realizacji w ramach Rudzkiej Inicjatywy Lokalnej zakwalifikował się również festyn w parafii Matki Boskiej Różańcowej w Halembie, jednak nie doszedł on do skutku ze względu na warunki pogodowe.

Łącznie w tegorocznym naborze mieszkańcy zgłosili 25 zadań, które następnie były oceniane. - Premiowany był przede wszystkim stopień zaangażowania wnioskodawcy, czyli jego wkład własny i jego rodzaj. Generalnie im poziom zaangażowania wnioskodawcy był większy, tym więcej punktów można było uzyskać. Ponadto punkty przyznawane były m.in. za liczbę osób popierających projekt, cykliczność projektu czy przyszły koszt utrzymania zrealizowanej inwestycji - wylicza Liliana Moskała–Zydra, sekretarz miasta.

Możliwość wykorzystania inicjatywy lokalnej do wsparcia projektów realizowanych przez mieszkańców daje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Definiuje ona także zakres zadań, które dzięki temu narzędziu można realizować. Obejmują one m.in. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, działania z zakresu kultury i sztuki, edukację, oświatę i wychowanie, działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki, ochronę przyrody, w tym zieleni. W Rudzie Śląskiej uchwała Rady Miasta w sprawie inicjatywy lokalnej obowiązuje w naszym mieście już od 2010 r., jednak do tej pory była praktycznie niewykorzystywana.

Najważniejszym wyróżnikiem inicjatywy lokalnej jest zaangażowanie w cały proces mieszkańców. W przeciwieństwie do budżetu obywatelskiego to narzędzie pozwala na realizację przedsięwzięć nie tylko na gruncie miasta, ale także na terenach należących do innych właścicieli, np. spółdzielni mieszkaniowych. – W takich przypadkach niezbędna była zgoda właściciela terenu, na którym ma być realizowane zadanie, wraz ze zobowiązaniem do utrzymania trwałości rzeczowych efektów projektu przez 3 kolejne lata. Ponadto musiało zostać także spełnione kryterium ogólnodostępności, które dotyczyło także wszystkich projektów realizowanych w ramach inicjatywy lokalnej – tłumaczy sekretarz miasta.

Projekt dofinansowano z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach programu „Pilotażowa edycja inicjatywy lokalnej w ramach Metropolitalnej Szkoły Prototypowania”.

KOMENTARZE