Największa na śląsku elektrownia słoneczna, druga pod względem wielkości w Polsce została dziś oficjalnie otwarta w Rudzie Śląskiej.

Inwestycja kosztowała blisko 4,5 mln zł, z czego prawie 4 mln zł pochodziły ze środków unijnych. Instalacja dostarczy rocznie ok. 300 megawatogodzin energii. To ilość wystarczająca do zasilania w prąd przez cały rok około stu gospodarstw domowych.

Położony w Rudzie Śląskiej - Czarnym Lesie zbiornik zaopatruje w wodę kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tego miasta i okolic. Dzięki instalacji zainstalowane tam pompy będą mogły działać niezależnie od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. W przypadku przerwy w dostawach prądu z sieci - będą napędzane energią słoneczną.

Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na zakupach energii.

Dzięki energii pozyskanej z pracy paneli roczna emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 222 tony. Wyliczono, że to tyle CO2, ile ok. 74 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej emituje codziennie do atmosfery. W powietrze nie trafi także 0,2 tony dwutlenku siarki, 0,35 tony tlenków azotu oraz 0,10 tony pyłów.

KOMENTARZE