W rękach samorządu zgodnie z nowelizowana ustawa są od 1 stycznia 2012 roku. Całkowicie „władze” nad naszymi odpadami gminy przejmą w lipcu 2013. My sprawdzamy w jakim trybie nowelizacja ma być wprowadza i kiedy rudzcy radni będą podejmowali konkretne decyzje.

1 stycznia 2012 roku w życie weszła ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Gminy od tego czasu maja 18 miesięcy na wprowadzenie jej w życie. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to, że za odbiór wszystkich śmieci płacić będziemy jedna stawkę a Ci, którzy odpady segregują liczyć mogą na niższe opłaty. I najważniejsza zmiana – podpisywaniem umów z firmą odbierającą odpady zajmie się gmina.

I to na niej spoczywa najwięcej obowiązków. Musi bowiem podjąć odpowiednie uchwały dotyczące między innymi sposobu świadczenia usług, wysokości i sposobu odbierania opłaty za nasze odpady. Nie obowiązuje tu jednak zasada dobrowolności. Ministerstwo Środowiska wprowadziło ścisłe kalendarium nowego systemu gospodarki odpadami. Do tej pory powinny zostać podjęte między innymi decyzje na szczeblu sejmiku województwa, który powinien uchwalić wojewódzki plan gospodarki odpadami.

1 stycznia 2013 roku zaś zaczną obowiązywać nowe regulaminy utrzymywania czystości i porządku na terenie gminy. Do tego czasu gminy są zobowiązane podjąć uchwały w sprawie opłat, zasad ich podnoszenia, wzoru deklaracji i terminu składania pierwszych deklaracji. Wówczas także rozpocznie się kampania społeczna informująca nas – mieszkańców o zmianach.

Z początkiem 2013 roku przedsiębiorcy, którzy przed wejściem ustawy w życie ustawy działali na podstawie zezwoleń powinni uzyskać wpis do rejestru. Z ostatnim dniem marca 2013 roku gminy powinny złożyć pierwsze sprawozdania do organów województwa.

Zgodnie z harmonogramem przed Radami Gmin wiele pracy. I co najważniejsze one także powinny działać według określonego schematu. Jak ta sytuacja wygląda w Rudzie Śląskiej?

Radni część decyzji podjąć mieli na wrześniowej sesji. Niestety sesja została przeniesiona na inny termin i uchwał nie udało się podjąć. Już wiemy, że dwie uchwały: w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, określająca stawki opłaty za gospodarowanie odpadami oraz określająca stawkę opłaty za pojemnik o określonej pojemności oraz uchwała o postanowieniu o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady – podjęte zostaną na najbliższej październikowej sesji.

O nowelizacji ustawy kilkakrotnie rozmawialiśmy i informowaliśmy. Dwa odcinki ekologicznego programu „EkoProblem” poświęcone były kwestii nowelizacji. Rozmawialiśmy z tymi, którzy nad ustawą pracowali oraz z tymi, którzy wcieleniem ustawy w życie się zajmują. Programy do zobaczenia na naszej stronie internetowej www.sferatv.pl

KOMENTARZE