Czy dzięki starym pamiątkom można dopisać się do historii? Mieszkańcy województwa śląskiego do tej pory udowodnili, że tak. Podczas trwającej od maja akcji zbierania przedmiotów udało się wzbogacić zbiory Muzeum Śląskiego aż około 1050 obiektów. Czy równie owocna będzie zbiórka w Rudzie Śląskiej, przekonamy się już 19 stycznia od godziny 11 do 15.

Jednym z unikatowych przedmiotów przekazanych Muzeum Śląskiemu jest pamiątkowa filiżanka z talerzykiem z okresu I wojny światowej z napisem "Andenken an Dtsch. Piekar”(Pamiątka z Niemieckich Piekar) oraz część szyldu sklepowego w języku niemieckim i hebrajskim pochodzącego z lat międzywojennych, który przez długi czas służył jako blat stolika i dopiero niedawno zostało odkryte jego pierwotne przeznaczenie. Podczas zbiórek ofiarowano nam nie tylko pojedyncze przedmioty, lecz także całe zbiory gromadzone przez lata, jak na przykład kolekcja zalepek firm i urzędów państwowych oraz górnośląskich firm z okresu dwudziestolecia międzywojennego.  Do Muzeum Śląskiego trafiły również zdjęcia i listy po rodzinie Ruseckich związanej z Katowicami, w tym pamiątki po powstańcu, Pawle Ruseckim i jego dwóch synów - Paweł znalazł się w obozie jenieckim w Niemczech, tymczasem jego brat Jerzy został zmobilizowany do Wehrmachtu. Życie codzienne mieszkańców Górnego Śląska można zobaczyć na zdjęciach przedstawiających m.in. kurs gotowania w Rudzie z 1937 roku lub rodzinne święta rodziny Hampel w swoim mieszkaniu w Berlinie z 1931r. Podarowane fotografie podarowane nie zawsze przedstawiały czasy odległe.

Akcja „Dopiszmy się do historii” spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno katowiczan, jak i mieszkańców sąsiadujących miejscowości, dlatego aby ułatwić przekazywanie pamiątek Muzeum Śląskie organizuje w wybrane soboty specjalne zbiórki w kolejnych miastach województwa śląskiego. Na siódmą „gościnną” zbiórkę zapraszamy 19 stycznia od godziny 11.00 do 15.00 do Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej przy ul. Niedurnego 69.


W trakcie zbiórki będą obecni historyk, historyk sztuki, etnograf, znawca plastyki nieprofesjonalnej oraz fotografii, którzy pomogą zidentyfikować przedmiot oraz wypełnić prosty formularz. Darczyńców prosimy o zabranie dokumentu tożsamości. Osoby, które chcą ofiarować większe obiekty, takie jak rzeźby, meble, obrazy, prosimy o zrobienie zdjęcia (np. telefonem komórkowym). Nasi ofiarodawcy zostaną uhonorowani elegancką, złotą przypinką z limitowanej serii przeznaczonej tylko na tę okazję.

KOMENTARZE