Od ponad 60 lat gromadzi dzieła artystów intuicyjnych, zarażając innych swoją pasją oraz miłością do sztuki. Od wielu lat uczestnicząc w licznych wystawach promuje Rudę Śląską w kraju i za granicą. Za swoją działalność Stanisław Gerard Trefoń otrzymał dziś z rąk prezydent Rudy Śląskiej przyznany mu przez Radę Miasta tytuł „Zasłużony dla miasta Ruda Śląska”.
- Postawa pana Stanisława Trefonia, jego aktywność, kreatywność, pasja są godne podziwu, wsparcia i uznania. Jako rudzianinowi leży mu na sercu to, żeby to właśnie w naszym mieście śląska sztuka była widoczna i doceniana. Jest człowiekiem skromnym, życzliwym, kochającym sztukę
oraz Śląsk – podkreślała podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radna Cecylia Gładysz, przewodnicząca komisji kultury. – Biorąc pod uwagę działalność artystyczną i to, co robi dla Rudy Śląskiej, postać pana Stanisława Trefonia w pełni zasługuje na tytuł „Zasłużony dla miasta Ruda Śląska” – dodała. Również prezydent miasta Grażyna Dziedzic w ciepłych słowach podziękowała panu Stanisławowi
za jego działalność na rzecz Rudy Śląskiej. – Chciałam podziękować panu za tak wspaniałą inicjatywę. Mam nadzieję, że galeria nadal będzie się rozwijać – podsumowała prezydent.
Stanisław Gerard Trefoń jest twórcą pierwszej na Śląsku i prawdopodobnie jedynej w Polsce, prywatnej galerii sztuki nieprofesjonalnej. Jego zbiór liczy obecnie około trzech tysięcy dzieł – obrazów, rzeźb w węglu, linorytów, akwarel itd. takich twórców jak Teofil Ociepka, Erwin Sówka, Paweł i Leopold Wróblowie, Ewald Gawlik, czy Władysław Luciński. Zdobycie tych cennych trofeów kosztowało go przebycie blisko 1,5 miliona kilometrów. Pan Stanisław był wystawcą
lub współorganizatorem ponad 300 wystaw. Prace z jego kolekcji prezentowane były także w wielu miastach w Polsce oraz za granicą. Ponadto jest współautorem książki pt. "Przyjaciel malarzy gołębiego serca".
W ubiegłym roku Stanisław Trefoń obchodził 60-lecie swojej kolekcjonerskiej przygody, którą zaczął w roku 1952 w sposób całkiem codzienny - od kupienia obrazków na wczasach. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta wspominał początki rozwoju sztuki intuicyjnej w Polsce oraz własne kroki, które poczynił jako kolekcjoner prac artystów nieprofesjonalnych. – Kiedyś o wiele trudniej było kupić dzieła artystów intuicyjnych, dzisiaj dzięki dobrej komunikacji sprawa jest ułatwiona – podkreślał. Magiczna kolekcja Stanisława Trefonia znajduje się w dzielnicy Halemba, przy ul. Młyńskiej 16. Część dzieł można podziwiać również w Nakle Śląskim, gdzie mieści się Galeria Sztuki „Barwy Śląska”, która powstała w momencie, gdy kolekcją naiwną zainteresowało się kanadyjskie ministerstwo.
Tytuł „Zasłużony dla miasta Ruda Śląska” ustanowiony został uchwałą Rady Miasta w roku 2000. Może on zostać nadany osobie fizycznej lub organizacji społecznej, stowarzyszeniu, fundacji itp., których efekty działalności na rzecz mieszkańców miasta są godne uznania oraz wyróżnienia. Uroczysty akt wpisu do księgi „Zasłużonych dla miasta Ruda Śląska” oraz wręczenie potwierdzającego ten fakt medalu i dyplomu zawsze następuje podczas uroczystej sesji Rady Miasta. Jak dotąd tytułem tym odznaczeni zostali m.in. Otylia Jędrzejczak, Stanisław Kiermes, Jerzy Dziuba, Leon Brzeziński, Franciszek Bukal, August Jakubik, Zuzanna Radecka – Pakaszewska, a w ubiegłym roku Hubert Ratka oraz Ewa i Andrzej Blacha.
ŹRÓDŁO: UM RUDA ŚLĄSKA