RODZICE - RODZICOM fot. UM RUDA ŚLĄSKA

W Rudzie Śląskiej powstała Grupa Wsparcia Rodziców Wcześniaków. Dzięki temu mogą oni skorzystać ze wsparcia tych, którzy już przeszli przez trudny czas po przedwczesnych narodzinach dziecka. Inicjatywa jest o tyle ważna, że co dziesiąte dziecko rodzące się w rudzkim szpitalu przychodzi na świat przed 36. tygodniem ciąży. Ruda Śląska jest kolejnym po Białymstoku, Olsztynie i Warszawie miastem, w którym działa stacjonarna Grupa Wsparcia Rodziców Wcześniaków.

Spotkania grupy wsparcia są okazją do poznania innych rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych, wymiany doświadczeń, opowiedzenia swojej historii, ale także szansą otrzymania profesjonalnej pomocy w radzeniu sobie z codziennymi problemami, z jakimi borykają się maluchy.

– Wcześniej działałam w mobilnej grupie wsparcia. Potrzeba kontaktu pomiędzy matkami wcześniaków jest bardzo duża, dlatego postanowiliśmy, że będziemy spotykać się regularnie, raz w miesiącu  - mówi Katarzyna Forenc, mama 5 –letniej Julki, która urodziła się w 26 tygodniu ciąży.  – Jeżeli będzie taka potrzeba, zwiększymy częstotliwość spotkań – dodaje pani Katarzyna.

Pierwsze spotkanie w Rudzie Śląskiej odbyło się w styczniu, w Szpitalu Miejskim. –To bardzo trafiony pomysł. Mamy wcześniaków wychodzą  ze szpitala z maleństwem i zaleceniami konsultacji z wieloma specjalistami, są przerażone i nie wiedzą od czego zacząć  – mówi Anna Błachno, mama 2-letniego Franka, który przyszedł na świat w 28 tygodniu ciąży.

Konsultacje podczas spotkania dotyczyły nie tylko specjalistów, którzy zajmują się wcześniakami. Mamy radziły się, gdzie można kupić ubranka dla takich maluchów, jak powinna wyglądać ich dieta i pielęgnacja.

- W przyszłości planujemy zapraszać na spotkania specjalistów z różnych dziedzin, m.in. gastroenterologa, dietetyka, ratownika. Tworzymy bazę danych miejscowych lekarzy i poradni specjalistycznych, zajmujących się opieką nad wcześniaczkami - zapowiada Katarzyna Forenc.

Spotkania rudzkiej grupy wsparcia są bezpłatne i będą odbywać się w każdą ostatnią środę miesiąca. Najbliższe zaplanowano na 27 lutego na godz. 16:00, w sali konferencyjnej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.  

W rudzkim szpitalu funkcjonuje oddział neonatologiczny. Jego ordynator, prof. Janusz Świetliński, został zaproszony jako ekspert  w dziedzinie neonatologii do sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie. – Rudzki  ośrodek neonatologiczny otrzymał w minionych latach bardzo duże wsparcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dlatego w imieniu moich pacjentów i ich rodziców chcę serdecznie podziękować  za sprzęt medyczny, dzięki któremu możemy ratować życie wcześniaków – mówił podczas XXI edycji WOŚP  prof. Świetliński.

W 2011 r. rudzka neonatologia otrzymała prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do Rudy Śląskiej kierowane są kobiety ciężarne z całego Śląska. Oddział funkcjonuje w systemie rooming–in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej. Rudzki oddział neonatologiczny otrzymał od WOŚP sprzęt o wartości ponad 601 tys. zł. Jest to m.in. respirator oscylacyjny służący do wentylowania pacjenta w przypadku nadciśnienia w płucach, aparaty infant flow do nieinwazyjnej wentylacji pacjentów, ultrasonograf oraz 2 inkubatory, z których jeden jest inkubatorem transportowym.

Oddział neonatologiczny rudzkiego szpitala ma kilkanaście stanowisk dla wcześniaków. Każdy z maluchów wymaga wyjątkowego podejścia. Ich sposób rozwoju jest inny, a lekarz musi znać specyfikę takiego procesu. Od czerwca ubiegłego roku w rudzkim szpitalu działa pierwszy na Śląsku, drugi w Polsce, Bank Mleka Kobiecego. W placówce przede wszystkim jest przechowywane mleko matek dzieci przedwcześnie urodzonych, które można podawać innym wcześniakom. Celem budowania banków mleka kobiecego jest nie tylko wzrost przeżywalności skrajnie niedojrzałych i chorych noworodków, a także stymulacja prawidłowego rozwoju. Karmienie mlekiem kobiecym zapewnia poprawę zdrowotności człowieka w wieku dorosłym.

Stacjonarne Grupy Wsparcia Rodziców Wcześniaków działają w czterech miastach Polski: Białymstoku, Olsztynie, Warszawie i Rudzie Śląskiej. Powstają w ramach programu Mentor Fundacji Wcześniak Rodzice – Rodzicom. Aby uzyskać potrzebne informacje oraz namiary do osób działających w ramach grup wsparcia w danym mieście, należy skontaktować się z sekretarzem fundacji, dr Magdaleną Sadecką-Makaruk, pod numerem tel. 0 601 25 28 66 lub mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

W Rudzie Śląskiej, osobami do kontaktu są Jagoda Różycka, nr tel. 605 564 536, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz  Katarzyna Forenc, nr tel. 505 592 548, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Fundacja Wcześniak Rodzice - Rodzicom powstała 21 maja 2003 roku. Została założona z inicjatywy Magdaleny i Tomasza Makaruków, rodziców Joachima, który urodził się w 29. tygodniu ciąży. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.

źródło: UM RUDA ŚLĄSKA

KOMENTARZE