Zachęcamy do włączenia się w obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, który przypada 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski.

„Zaświeć sie na niebiesko” (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana po  raz trzeci. Co roku ponad 2000 budynków, w ponad 200 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się min.: Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, a także Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Brama Wyżynna w Gdańsku. W tym roku do akcji dołączy również Sejm RP.

W roku ubiegłym województwo śląskie najjaśniej w kraju świeciło na niebiesko. Osiem miast połączyło się w geście solidarności z osobami z autyzmem: Katowice (Spodek, Oko Miasta), Bytom (Opera Śląska ), Zabrze (Ratusz), Świętochłowice (Ratusz), Będzin ( Zamek), Gliwice (Radiostacja), Chorzów (Teatr Rozrywki), Częstochowa (dwa budynki Ratusza) i Żyrafa w Parku Śląskim otulona błękitnym 22 metrowym szalem tiulowym. Tegoroczną nowością na liście będzie Częstochowa, gdzie na niebiesko zajaśnieje Jasna Góra oraz Ratusz Miejski.

W czwartek rozpoczyna pracę w Sejmie specjalna podkomisja ds. poselskiego projektu Karty Praw Osób z Autyzmem. Przedstawiciel wnioskodawców poseł Plura podkreśla, że ma ona stać się gwarancją zrozumienia specyficznych potrzeb osób dotkniętych tym schorzeniem, a także fundamentem dialogu z ich rodzinami w celu wypracowania odpowiednich form wsparcia.

 Autyzm to zaburzenie pracy mózgu, wywołuje problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych oraz odmienny odbiór wrażeń zmysłowych. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące: dziecko jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły to dziwak lub „psychol”.

KOMENTARZE