Tak naprawdę nie poznamy świata, w którym żyją osoby autystyczne, ale możemy spróbować go zrozumieć. Próby wprowadzenia dorosłych do autystycznego świata dzieci podjęto w Zespole Szkół nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej. Wszystko w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu.
Tak wygląda świat autystycznego dziecka. Żeby go doświadczyć Małgorzata Durma wieloletni oligofrenopedagog zaprosiła dorosłych na warsztaty. Umiejętnie utrudniła im wykonanie prostych czynności.
Autyzmu to głębokie zaburzenie rozwojowe, występuje 4 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Objawy występują w różnym stopniu nasilenia. Jednym z objawów są zaburzenia sensoryczne. Każdy z nas odbiera świat wieloma zmysłami, u dzieci autystycznych ten odbiór jest zaburzony.
Autyzmu nie można wyleczyć, ale można złagodzić jego objawy. Dzieci zaczynają mówić, mają lepszy kontakt z otoczeniem. Wszystko jednak zależy od pracy z dzieckiem. Im szybciej zaczniemy, tym więcej możemy osiągnąć.
Zespół Szkół nr 3 im. św. Łukasza włączył się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu właśnie w taki sposób. Zainteresowanie dorosłych warsztatami przerosło oczekiwania organizatorów.