Zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi – to hasło tegorocznego światowego dnia zdrowia, który przypada w niedzielę, 7 kwietnia. W Rudzie Śląskiej profilaktyka i edukacja prozdrowotna dotycząca nie tylko przyczyn i skutków występowania zawałów serca, udarów mózgu i nadciśnienia tętniczego prowadzona jest przez cały rok.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej we współpracy z miejskimi placówkami oświatowymi, kulturalnymi oraz Urzędem Miasta organizuje liczne kampanie prozdrowotne skierowane do mieszkańców Rudy Śląskiej. Najbliższa dotyczyć będzie podniesienia świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego, zwiększenia wiedzy w zakresie zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia jutro, 6 kwietnia, organizatorzy drugiej edycji gry miejskiej „Co z tą Rudą? Vol.2” zapraszają do wzięcia udziału w akcji „Zbadaj się z Rudą”, którą zaplanowano w godzinach od 15.00 do 19.00 w Centrum Handlowo – Rozrywkowym „Plaza” Ruda Śląska. W programie znalazły się pomiary wydolności płuc, drożności żył i tętnic, ciśnienia i poziomu cukru oraz pokaz ratownictwa medycznego. Podczas akcji działać będzie punkt informacyjny „Zostań dawcą szpiku”. Organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla najmłodszych.

Co roku w maju w Rudzie Śląskiej organizowane są „Dni profilaktyki”, podczas których odbywa się szereg imprez, konferencji, konkursów i zabaw dotyczących zdrowia. Tegoroczne, zaplanowane na 20 - 25 maja, będą odbywać się pod hasłem „Nie zmarnuj swojego życia”.

7 kwietnia to równocześnie dzień Pracownika Służby Zdrowia. Ruda Śląska może poszczycić się specjalistami światowej sławy. Dobre wyniki w leczeniu noworodków są w Rudzie Śląskiej osiągane przede wszystkim za sprawą najlepszych specjalistów – profesorów Janusza Świetlińskiego i Krzysztofa Sodowskiego. - Zajmujemy się najcięższymi patologiami ciąż i dziećmi, które się z nich rodzą – podkreśla prof. Sodowski. - Są to wcześniaki, dzieci z niską masą urodzeniową, z opóźnionym rozwojem wewnątrzmacicznym, z ciąż bliźniaczych, trojaczych itd. – wylicza.

Oddział neonatologiczny Szpitala Miejskiego oraz Kliniczny Oddział Ginekologiczno – Położniczy Śląskiej Akademii Medycznej w Rudzie Śląskiej to swoiste perełki, dzięki którym rudzka służba zdrowia znana jest nie tylko w regionie. Poziomem rudzkiej neonatologii byli zaskoczeni Uwe Ewald i Gunnar Sjors z Uppsali w Szwecji oraz Tom Bachman z USA – światowej sławy neonatolodzy, którzy odwiedzili niedawno rudzki szpital. – Jesteśmy w tym szpitalu pierwszy raz, ale mamy stały kontakt z zespołem profesora Świetlińskiego. Widzimy, że mimo mniejszych zasobów, wysokie standardy, które powinny być zachowane dla dobra dzieci, są spełniane. Rozwój takich oddziałów jak rudzka neonatologia to nie tylko kwestia środków finansowych – powiedział Uwe Ewald.

W rudzkim szpitalu pracują specjaliści uhonorowani w ubiegłym roku odznaczeniem „Kamrat Rudzki“, przyznawanym przez prezydenta miasta. Lek. Joanna Kozłowska, lek. Elżbieta Stańkowska, dr n.med. Leszek Bujniewicz, dr n.med. Jan Paprotny, dr n.med. Adam Śliwiński i lek. Tomasz Tabaczkiewicz – to osoby zasłużone dla rudzkiej medycyny, długoletni specjaliści Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

W Rudzie Śląskiej pacjenci mają do dyspozycji 11 placówek służby zdrowia oraz Szpital Miejski, w którym pracuje 166 lekarzy, 354 pielęgniarki i 63 położne. W miejskich poradniach pracuje natomiast około 50 lekarzy i 100 pielęgniarek i położnych.

KOMENTARZE