Od listopada 2010 roku obowiązuje nowa ustawa antynikotynowa. Wprowadziła ona sporo zmian i ograniczeń dla osób palących papierosy – dlatego warto zapoznać się z nią nieco bliżej.

Mimo iż ustawa antynikotynowa obowiązuje już od 2010 roku to nie dla wszystkich kwestie dotyczące palenia w miejscach publicznych są do końca jasne. Co z przystankami komunikacji miejskiej? Takim miejscem może być wiata autobusowa bądź zwykły znak informujący nas, że znajdujemy się na terenie przystanku.

Problemem jest jednak ustalenie granic przystanku. Nie ma bowiem ściśle wyznaczonego miejsca przystankowego, możemy się jedynie domyślać, że już za teren przystanku wyszliśmy.

Jakie kary grożą za palenie na przystankach? Wiemy, że może je nakładać policja, strażnicy miejscy czy Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Według ustawy miejsca, w których nie wolno palić to:

- PRZYSTANKI KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ
- ŚRODKI TRANSPORTU PUBLICZNEGO
- PLACE ZABAW DLA DZIECI
- LOKALE GASTRONOMICZNO – UŻYTKOWE
- ZAKŁADY OPIEKI ZDROWOTNEJ
- POMIESZCZENIA ZAKŁADÓW PRACY

Jeśli chodzi o lokale gastronomiczno - użytkowe to sprawa wygląda nieco inaczej. Jeśli będąc w takim miejscu zauważymy osobę palącą w miejscu nie wyznaczonym do tego i zadzwonimy na straż miejską czy policję to ukarany zostanie właściciel lokalu, a nie sama osoba paląca.

Mimo długiego trwania ustawy antynikotynowej wciąż mamy trochę niejasności odnośnie niektórych kwestii. Ale fakt pozostaje faktem – w miejscach publicznych nie wolno palić, a przystanek autobusowy takowym jest.

KOMENTARZE