„Codzienność oczami polskiej i rosyjskiej młodzieży” to hasło tegorocznej edycji projektu „Poznaj Sąsiada – Poznaj Siebie”, w ramach którego w czasie najbliższych dwóch tygodni grupa rudzian będzie gościła w Krasnojarsku na Syberii. – Chcemy, by uczestnicy z Polski i Rosji dobrze się poznali, zbliżyli do siebie, a następnie przekazywali pozytywne doświadczenia swym rówieśnikom w kraju – podkreśla Sergey Lapshin, koordynator przedsięwzięcia.
Projekt „Poznaj Sąsiada – Poznaj Siebie” realizowany jest przy ścisłej współpracy rudzkiego Stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca z krasnojarską organizacją pozarządową INTERRA. Grupa z Rudy Śląskiej liczy trzynastu uczestników. - Głównym efektem prowadzonego projektu będzie wypracowanie przez jego uczestników własnego wizerunku codziennego życia w Rosji i Polsce oraz pogłębienie ich wiedzy o kulturze, języku i społeczeństwie drugiego kraju – tłumaczy koordynator.
Rudzka młodzież przez kilkanaście dni (1-12.07) będzie uczestniczyła w seminariach poświęconych takim tematom jak dom, szkoła, kultura i język, media, przyszłość, społeczeństwo, czas wolny
oraz natura. Ponadto na młodych Polaków czeka również wyjazd do miejscowości Oriesznoje
pod namioty, rajd po rezerwacie przyrody „Stołby”, odwiedzanie mniejszości narodowych, realizacja swoich ulicznych mini-projektów, czy muzyczny turniej „Jaka to melodia”.
- Nigdy wcześniej nie byłam w Rosji. Pewnie też nie miałabym okazji udać się w tamte rejony
i poznać rosyjską kulturę, gdyby nie ten projekt – mówi Agnieszka Łanowy, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II, a zarazem uczestniczka tegorocznej odsłony projektu.
- Dla mnie podróż na wschodnią Syberię do Krasnojarska będzie wielką przygodą, pozwoli mi się rozwinąć i lepiej zrozumieć inną kulturę. Najbardziej podoba mi się wizja pieszego rajdu
po rezerwacie przyrody „Stołby”, który umożliwi mi zapoznanie się z przyrodą Syberii – dodaje.
Również tegoroczny maturzysta Kamil Hojka z niecierpliwoscią oczekiwał dnia wylotu do Rosji.
- Syberia jawi się przede mną jako miejsce pełne tajemnic. Jak do tej pory nigdy nie byłem w Rosji, ale od zawsze chciałem odwiedzić ten niesamowity kraj – podkreśla Kamil. - Co do jej mieszkańców myślę, że są oni bardzo gościnni i pracowici, z uwagi na to iż mieszkają nieomal na krańcu świata, w bardzo surowym kontynentalnym klimacie. Przybycie obcokrajowców mieszkających w Europie, 6000 km na zachód około Krasnojarska może być dla nich szczególnym wydarzeniem – dodaje.
Rosjanie do Rudy Śląskiej zawitają we wrześniu br. Przed nimi m.in. zwiedzanie Muzeum Chleba, rajd pieszy w Beskidzie Śląskim, wyjazd do Krakowa, warsztaty tańca polskiego i piosenki śląskiej oraz mecz piłkarski Polska – Rosja. Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku projekt dofinansowany został przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Efekty pracy uczestników, można śledzić na stronie internetowej - http://poznajsasiada.wordpress.com/.
W ubiegłym roku uczestnicy projektu realizowali temat „Polacy w Rosji, Rosjanie w Polsce – zesłańcy, odkrywcy, budowniczowie, żołnierze, twórcy, emigranci”. Rudzianie, poszukując śladów bytności Polaków na ziemi krasnojarskiej zwiedzili m.in. „salę organową” w polskim kościele, budynki polskich przedsiębiorców z XIX i XX w. oraz zapoznali się z dziedzictwem architekta Sokołowskiego.