Cześnik, Rejent i Papkin zagoszczą na rudzkim rynku w pierwszą sobotę września. Dzięki udziałowi Rudy Śląskiej w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”, rudzianie przeżyją waśnie i problemy bohaterów „Zemsty”. Z tej okazji niezwykle ciekawą interpretację romantycznego komediopisarza zaprezentuje rudzka młodzież.

 Rudzka edycja "Narodowego czytania" rozpocznie się 7 września o godzinie 10:30 na Placu Jana Pawła II. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, a szczególnie młodzież gimnazjalną do wzięcia udziału w tej imprezie. Rudzianie, którzy przyjdą w tym dniu na miejski rynek, będą mieli okazję  przenieść się w świat bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry w ciekawej interpretacji rudzkiej młodzieży – informuje  Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej - To świetna okazja, żeby w niecodzienny sposób zapoznać się z tą szkolną lekturą i pochwalić się jej znajomością na lekcji języka polskiego  – dodaje.

 W przedsięwzięcie zaangażowała się młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej, która w plenerze, wśród miejskich kamieniczek, fontanny i zabytkowego kościoła, przeczyta z podziałem na role ten zabawny utwór romantycznego komediopisarza. Dodatkową atrakcją będą barwne kostiumy, wypożyczone przez Teatr Nowy w Zabrzu, odzwierciedlające klimat epoki  „Zemsty”, w które przebiorą się lektorzy.

 „Narodowe Czytanie” to akcja publicznego czytania, którą w ubiegłym roku zainicjował prezydent Bronisław Komorowski. Ideą tego przedsięwzięcia jest propagowanie rodzimej literatury, pielęgnowanie języka polskiego oraz popularyzacja czytelnictwa wśród Polaków.

Tegoroczne „Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro” poświęcone jest Aleksandrowi Fredrze – komediopisarzowi, poecie, autorowi pamiętników, twórcy, który potrafił uchwycić i dowcipnym językiem opisać najważniejsze cechy swoich rodaków. W tym roku przypada dwieście dwudziesta rocznica jego urodzin. Z kolei w roku ubiegłym czytany był „Pan Tadeusz”, napisany przez Adama Mickiewicza. Jego utwór czytano na placach i rynkach miejskich, bibliotekach, domach kultury oraz innych placówkach kulturalnych. Udział w przedsięwzięciu wzięło ponad 30 polskich miejscowości. m.in: Warszawa, Kraków, Wrocław, Sopot i Zakopane.

KOMENTARZE