Trwa realizacja pierwszego w historii miasta Ruda Śląska budżetu obywatelskiego. Do końca roku w czterech okręgach wyborczych ma zostać zrealizowanych 9 inwestycji, które cieszyły się największym poparciem mieszkańców. Łączna wartość wszystkich projektów to 2 miliony złotych.
O przychylność rudzian walczyło 27 projektów. W sumie udział w głosowaniu wzięło niespełna 3,5 tysiąca osób. Zdaniem władz Rudy Śląskiej, jak na miasto, które liczy prawie 140 tysięcy mieszkańców to wynik przyzwoity.
- Zainteresowanie było bardzo duże. Już w czasie pierwszych spotkań z mieszkańcami usłyszeliśmy, że chcieliby zrobić coś o czym sami myślą – powiedział Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.
- Takie rozwiązanie to przyszłość demokracji. Tak to powinno wyglądać nie tylko w Rudzie Śląskiej, ale w całej Polsce – chwalił pomysł radny rady miasta, Józef Osmenda.
- Myślę, że społeczeństwo dostało szansę i ją w pełni wykorzystało. W samym moim okręgu tych zgłoszonych projektów było dosyć sporo – dodał radny Kazimierz Myszur.
Ostatecznie do realizacji wybrano 9 projektów. Ich wartość to 2 miliony złotych. Jak dowiedzieliśmy się w rudzkim magistracie pierwsze inwestycje mają ruszyć już niebawem.
- Całość budżetu obywatelskiego, począwszy od zaprojektowania aż do wykonawstwa, zrobimy w ciągu jednego roku budżetowego. Jest to zadanie trudne, ale do wykonania. W naszym wydziale zajmujemy się kilkoma inwestycjami i wszędzie rozpoczęliśmy już działania projektowe – zdradził naczelnik wydziału inwestycji UM Ruda Śląska, Piotr Janik.
Aż dwie inwestycje zostaną wykonane w Rudzie Śląskiej – Halembie. W hali MOSiR na renowację czeka stary i wysłużony parkiet, natomiast w Kłodnicy remontu doczeka się kaplica św. Józefa. O jej modernizację zabiegało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
- Oni od dawna opiekuję się kapliczką. Spotykają się tam na modlitwach i nabożeństwach, więc remont na pewno się przyda – oznajmił radny Myszur.
W Goduli za kwotę ponad 600 tysięcy złotych powstanie centrum rekreacji. Osiedle Paryż na taką inwestycję czekało kilka długich lat.
- To nie jest tak, że na Paryżu powstanie tylko jakaś trasa wycieczkowa, bo za tym idzie remont chodników, oświetlenia oraz budowa placu zabaw – rzekł radny Osmenda.
O kolejności wykonywania prac decyduje kilka czynników. Najważniejszy z nich to wartość inwestycji.
- Kluczowy wpływ na kolejność ma wielkość zadania. Przykładem może być inwestycja w Goduli, gdzie na popularnym Paryżu za ponad 600 tysięcy złotych powstanie centrum rekreacji. Tutaj przygotowanie projektu będzie trwało nieco dłużej – powiedział naczelnik Janik.
Trwają już przymiarki do kolejnego budżetu obywatelskiego. Na razie nie wiadomo czy pula 2 milionów złotych zostanie zwiększona.
- Zakładamy, że budżet będzie tej samej wysokości, ale to może się zmienić, ponieważ pieniądze przeznaczone na ten cel to środki tak zwane znaczone. Jeżeli jakaś inwestycja przejdzie na następny rok to kwota zostanie zwiększona – doprecyzował rzecznik Adam Nowak.