27 lutego w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach uruchomiono instalację energetyczną do spalania metanu. Całe przedsięwzięcie to efekt współpracy na linii Katowicki Holding Węglowy – Zakład Energetyki Cieplnej.
- Tak naprawdę jest to już nasza trzecia instalacja tego typu, ponieważ zagospodarowaniem metanu zajmujemy się już od paru lat. Jesteśmy w grupie kapitałowej Katowickiego Holdingu Węglowego, właściciela kopalń, a wiadomo, że fedrunkowi towarzyszy metan – powiedziała Longina Kugiel, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Katowicach.
Projekt warty ponad 11 milionów złotych został w połowie dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
- To jest już 10 projekt w naszej historii, kiedy wykorzystywany jest metan, będący zagrożeniem w kopalniach. Gaz traktowany jako odpad jest również zagrożeniem dla klimatu – oznajmiła Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Przypomnijmy, że 9 października przy kopalni Wujek – Śląsk w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach rozpoczęła działalność nowoczesna stacja odmetanowania. Inwestycja, która kosztowało 10 milionów złotych, była planowana od dawna.
- Metan, który występuje coraz częściej i w coraz większych ilościach w naszym kopalniach na dole jest śmiertelnym wrogiem. Jeżeli potrafimy go przynajmniej w pewnej części ujarzmić, dzięki między innymi taki instalacjom, to staje się ważnym surowcem energetycznym – zdradził Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego.
Stację budowano przez 15 miesięcy. Obiekt jest w pełni skomputeryzowany, a dzięki specjalnym dmuchawom umożliwia zasysanie mieszanki tlenowo-metanowej z dołu kopalni. Ta trafia następnie do Zakładu Energetyki Cieplnej.
- W specjalnej zabudowie silników zamieniamy metan na energię elektryczną, a następnie na energię cieplną. Z tej instalacji wytworzymy tyle energii, aby ogrzać około 900 mieszkań – rzekła prezes Longina Kugiel.
Holding kładzie coraz większy nacisk na ochronę środowiska. W 2013 roku spółka została uhonorowana przez Polską Izbę Ekologii prestiżową nagrodą za zagospodarowanie metanu.
- Są takie sygnały, że górnictwo idzie w kierunku nowoczesności i nie będzie już nam się wyłącznie kojarzyło z niskogatunkowymi mułami oraz szkodami górniczymi – powiedziała prezes Gabriela Lenartowicz.
Po uruchomieniu instalacji w Rudzie Śląskiej kopalnie KHW mogą zagospodarować w sumie 27 milionów metrów sześciennych bezbarwnego gazu. To oznacza dodatkowe korzyści dla spółki.
- Odmetanowując ściany możemy zapewnić szybszy postęp prac i to ma później przełożenie na większą wydajność i lepszą ekonomikę zakładu. Ponadto za emisję metanu do atmosfery płacimy kary – oznajmił prezes Roman Łój.
Nie jest tajemnicą, że budowa stacji odmetanowania przedłużyła żywotność rudzkiej kopalni o nawet kilkanaście lat.