Rudzki magistrat pomaga osobom niepełnosprawnym by Ci o których mowa nie czuli się w społeczeństwie obco i źle.

Urząd Miasta Ruda Śląska wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym. To dla nich zlikwidowano wiele barier, które pomogą załatwić urzędową sprawę. Tłumaczy Agnieszka Gładysz, naczelnik Kancelarii Urzędu Miasta Ruda Śląska - Podjęliśmy działania techniczne oraz organizacyjne celem pomocy osobom niepełnosprawnym. Środki techniczne to podjazd w budynku B Urzędu Miasta, oraz windy w budynkach A i B. Również strona internetowa oraz Biuletyn Informacji Publicznej są tak skonstruowane by osoby niedowidzące mogły sobie korygować jasność obrazu czy jego wielkość.

Biuro Obsługi Mieszkańców to pierwszy punkt w Urzędzie , w którym niepełnosprawna osoba może zasięgnąć pomocy. To jedno z niewielu miejsc na Śląsku, gdzie pomoc uzyskują osoby głuche i niedosłyszące. Dwie pracownice rudzkiego urzędu mają ukończony kurs języka migowego. Biuro zlokalizowane jest na parterze, tu także usunięto wszelkie bariery architektoniczne.


Zdaniem psycholog Magdaleny Honorowicz wychodzenie naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych to dla nich doskonała terapia i jednocześnie sygnał akceptacji w społeczeństwie - Wystarczy zmienić pewne czynniki i pozwolą one na zachowanie równowagi pomiędzy dwoma osobami które są z sobą w relacji. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mają świadomość, że nie są wystawiane na „peryferie”. To z jednej strony poprawia samoocenę, powyższa poczucie własnej wartości.


Niepełnosprawny obywatel miasta to duże wyzwanie dla wszystkich, miejmy nadzieję , że takich inicjatyw i udogodnień będzie powstawało w Śląskich miastach coraz więcej. Każdy bowiem ma prawo godnie żyć.

KOMENTARZE