W Szkole Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach odbył się Dzień Hiszpański. Poprzez zabawę dzieci poznawały kulturę tego kraju.
W Szkole Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach odbył się Dzień Hiszpański połączony z Dniem Europejskim. To owoc realizowanego projektu.
- W styczniu w czasie ferii zimowych nasi nauczyciele pojechali do partnerskiej szkoły hiszpańskiej na realizację projektu „Instytucjonalnej Mobilności Szkolnej Kadry Edukacyjnej”. W związku z tym jesteśmy niejako zobowiązani, ale chcemy również spopularyzować to, czego tam się nauczyliśmy. Dlatego przez całe to półrocze wdrażamy efekty naszej pracy, czyli robimy lekcje o kulturze hiszpańskiej, wprowadzamy metody pracy, których tam doświadczyliśmy. Dzisiaj tak bardziej w formie zabawy propagujemy kulturę hiszpańską i sztukę, a nawet kulinaria – mówi Katarzyna Szuba, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach.
Oprócz „Kopciuszka” po angielsku były konkursy, gry i zabawy.
- Takim najciekawszym konkursem był chyba konkurs na wachlarz i rzeczywiście tutaj dzieci razem z rodzicami wykazali się niezwykłymi pomysłami. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali coś dla chłopaków – konkurs podbijania piłki. Mamy tu wielu fanów Barcelony. Chłopcy dzisiaj mieli okazję przebrać się w koszulki Barcelony. To jest taki wyjątkowy dzień, kiedy na coś takiego pozwoliliśmy. Poza tym dzieci mogły ubrać się w barwy Hiszpanii albo w coś, co jest związane z Hiszpanią – mówi Katarzyna Szuba.
Projekt pozwolił na wymianę doświadczeń. W Hiszpanii nauczyciele stawiają na samodzielność uczniów i to rudzka szkoła chce wcielać u siebie.
- Dzieci samodzielnie biorą udział w lekcji. Muszą się bardzo dużo w domu przygotowywać i przychodzą z gotowym materiałem na lekcje i potem go przedstawiają. Dzieci z czwartej klasy spokojnie same wykonują prezentacje multimedialne, same muszą je komentować. Był przedmiot związany z przedsiębiorczością, który wprowadza się od najmłodszych lat. Dzieci prowadzą swoje firmy i dostają faktycznie kredyty z banku i muszą gospodarować prawdziwymi pieniędzmi, więc my powoli staramy się takie rzeczy u nas wprowadzać, czyli to, że dzieci samodzielnie przygotowują prezentacje, że muszą je umieć komentować, muszą wystąpić na forum. Bo to są rzeczy, które potem w życiu się przydadzą – mówi Katarzyna Szuba.