W niedzielę w całej Polsce odbywały się wybory do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza nadal podlicza głosy, jednak wiele wskazuje na to, że z okręgu katowickiego mandat do Europarlamentu zdobędzie 7 osób.
Punktualnie o godzinie 7:00 w całej Polsce otwarto ponad 27 tysięcy lokali wyborczych. O 51 miejsc w Parlamencie Europejskim rywalizowało 1 277 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było ponad 30 milionów wyborców.
A czym kierowali się mieszkańcy Górnego Śląska oddając głos na konkretnego kandydata?
- Dla mnie najważniejszą cechą u polityka jest uczciwość i na taką osobę idę głosować – zdradził jedne z mieszkańców Nowego Bytomia.
- Moim zdaniem osoba, która będzie nas reprezentować w Brukseli powinna znać języki, mieć pojęcie o gospodarce i patrzeć na problemy Europu nie tylko przez pryzmat własnego ugrupowania – dodał inny mieszkaniec.
Po podliczeniu ponad 96 procent głosów Państwowa Komisja Wyborcza podała, że prowadzi Prawo i Sprawiedliwość (32,33 proc.), które minimalnie wyprzedza Platformę Obywatelską (31,34 proc.). Obydwa ugrupowania wprowadzą do Parlamentu Europejskiego po 19 posłów.
Koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy (9,54 proc.) przypadnie 5 mandatów. 4 miejsca w Brukseli wywalczył Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwina Mikke (7,21 proc.). Tyle samo mandatów zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe (7,06 proc.).
5 procentowego progu wyborczego nie przekroczyła między innymi Europa Plus Twój Ruch (3,44 proc.) oraz Solidarna Polska (4,04 proc.).
Z okręgu katowickiego mandat do europarlamentu zdobyło najprawdopodobniej 7 osób:
Jerzy Buzek z Platformy Obywatelskiej
Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości
Janusz Korwin – Mikke z Kongresu Nowej Prawicy
Adam Gierek – Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
Jan Olbrycht - Platforma Obywatelska
Jadwiga Wiśniewska – Prawo i Sprawiedliwość
Marek Plura – Platforma Obywatelska
Od wielu lat bolączką eurowyborów w Polsce jest niska frekwencja. Tym razem wyniosła zaledwie 23,30 procent. Trochę lepiej było w okręgu katowickim, gdzie oscylowała w granicach 24 procent.
W Rudzie Śląskiej do urn poszło 11,5 tysiąca osób, w Bytomiu 17 tysięcy, natomiast w Radzionkowie 3,5 tysiąca.
FREKWENCJA
RUDA ŚLĄSKA – 20,25 %
BYTOM – 19,65 %
RADZIONKÓW – 25,78 %
Wybory w województwie śląskim przebiegały spokojnie. Policja oraz Państwowa Komisja Wyborcza nie odnotowały przypadków naruszenia ciszy wyborczej oraz incydentów, które miałyby znaczący wpływ na głosowanie.