Wczesna inicjacja seksualna i jej skutki, przyczyny samobójstw wśród nastolatków, przemoc – takimi trudnymi tematami zainaugurowano dwudniowe Dni Profilaktyki. Te to promocja i profilaktyka zdrowia – zarówno psychicznego jak i fizycznego - współczesnego nastolatka.
Bo choć temat nastoletnich matek stał się wiodącym tematem programu jedej ze stacji muzycznych, to wczesne ciąże nadal w naszym kraju to temat tabu. Nie mówimy o antykoncepcji, nie uczymy świadomego zachowania seksualnego. Nawet jeśli pojawiają się przedmioty przygotowujące młodzież do bycia rodziną to temat seksu jest traktowany bardzo „grzecznie”. A efekty złej edukacji seksualnej są widoczne. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce co roku ponad 20 tysięcy nastolatek rodzi dzieci. - Dzieci nie są przygotowane. Zdarzają się 12 – letnie pacjentki rodzące dzieci. Sytuacja jest moim zdaniem krytyczna. - tłumaczył dr Robert Krzyżanowski, sekuolog.
Następstwa w tym demograficzne wczesnej inicjacji seksualnej stały się jednym z punków konferencji otwierającej Dni Profilaktyki 2014. Temat choć dla wielu wstydliwy, to bardzo poważny. Bowiem jak wynika z obserwacji dr Krzyżanowskiego, polski nastolatek nie zna podstaw antykoncepcji. Efekt – w wielu przypadkach ciąża. Jak temu zaradzić? Zmienić formułę przedmiotów typu Przygotowanie do życia w rodzinie. - Pomimo, że uchodzimy za społeczeństwo otwarte, to temat seksu nadal w naszym kraju jest tematem tabu. Seks jest dla ludzi. Gdy nastolatek dojrzewa – buzują hormony. Współżyć należy z głową, z zabezpieczeniem – tak by nie było konsekwencji. - dodaje Krzyżanowski.
To jeden z poważnych tematów. A tych poruszonych podczas inauguracyjnej konferencji było bardzo dużo. Joanna Golicz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek” - Dlatego, że są to trudne tematy i nikt nie chce lub nie potrafi o nich rozmawiać postanowiliśmy na konferencji otwierającej Dni Profilaktyki rozmawiać o tych najtrudniejszych rzeczach, niezwykle ważnych.