Kartka w drzwiach – "Proszę o podanie stanu wodomierza. Zgłoszenia pod numerem telefonu 32 … ". Są jednak sposoby by tego typu komplikacji uniknąć. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Rudzie Śląskiej, w części zarządzanych przez siebie budynków, wykorzystuje technikę radiowego odczytu stanu zużycia wody.

Pierwszy, tego typu innowacyjny wodomierz radiowy Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Rudzie Śląskiej zainstalowało w 2010 roku. Wówczas była to pilotażowa instalacja. Dziś taki radiowy sposób monitorowania stanu zużycia wody jest coraz bardziej popularny. I co najważniejsze, wygodny dla samych mieszkańców. Tu bowiem by spisać aktualny stan wodomierza, potrzebny min. do ustalenia opłaty za zużycie wody, wystarczy nadajnik radiowy na dachu budynku.

- Dla nas jest to przede wszystkim monitoring. Na bieżąco sprawdzamy, czy budek dobrze bilansuje się w kwestii wody, czy nie pojawiają się niekontrolowane wycieki. W przypadku tradycyjnych wodomierzy, nieprawidłowości możemy stwierdzić dopiero po odczytach wodomierzy indywidualnych i porównaniu wyników z wodomierzem głównym. - tłumaczy Zofia Skowrońska, kierownik REB nr 2.

I choć może trudno sobie wyobrazić jak taki system działa, to jego idea jest dość prosta. Wodomierze instalowane w mieszkaniach są zespolone z nadajnikiem radiowym, który zbiera sygnały z wszystkich wodomierzy w bloku i przesyła na firmowy serwer. Umożliwia to automatyczne odczytanie aktualnego stanu liczników na komputerze w dziale monitoringu MPGM.

KOMENTARZE