Biorąc pod uwagę, że Ruda Śląska jest największą gminą górniczą - tego typu konferencja szkoleniowa jest niezwykle ważna. Strażacy oraz przedstawiciele kopalń rozmawiali o zabezpieczeniach przeciwpożarowych.

Zabezpieczenie wyrobisk górniczych, zarówno podziemnych jak zwałów węgla na powierzchni, akcja ratunkowa i gaśnicza – to główne punkty konferencji szkoleniowej zorganizowanej w Rudzie Śląskiej - Ogrom zagadnień, niezwykle trudnych. Od wczesnych faz zabezpieczania wyrobisk górniczych, zabezpieczeń w transporcie czy nowoczesnych środków ochrony przeciwpożarowej. - tak o głównych założeniach konferencji mówił rzecznik prasowy KM PSP w Rudzie Śląskiej Klaudiusz Cop.

Konferencja zgromadziła osoby związane z pożarnictwem, branżą górniczą czy medyczną. Jednym z prelegentów była dr hab. Marzena Półka, dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służb Pożarniczych w Warszawie – To jest wiedza międzydyscyplinarna. Łączy wybuchowość pyłów palnych z gazami wybuchowymi i tu niezbędna jest współpraca i koordynacja działań. Pomiędzy strażą pożarną jak i służbami górniczymi. Takie szkolenie jest niezbędne. To prewencyjne działanie przeciwko wybuchom czy spalaniu oraz nabycie wiedzy co zrobić gdy już dojdzie do katastrofy.

Jak podkreślano, szkolenia czy konferencje w konsekwencji pozwalają na ugruntowanie wiedzy i doświadczenia nabytego podczas służby. - Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, pokazom nowych technologii czy systemów zabezpieczeń jesteśmy w stanie lub całkowicie przeciwdziałać pożarom, lub ugasić go w pierwszej fazie poznania. - dodaje Cop.

KOMENTARZE