To zdaniem socjologów jeden z najbardziej stresujących zawodów. Policjant. Oficjalnie świętować powinni pod koniec lipca, w Rudzie Śląskiej jednak Święto Policji zorganizowane zostało w dniu dzisiejszym.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2013 roku wynika, że blisko 90 procent (89%) Polaków czuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu. Badania pokazały także, że zaufanie do policji kształtuje się na poziomie 66 %.

Policjanci bowiem umundurowani i po cywilu patrolują nasze ulice, prowadzą długie, często żmudne śledztwa, których efekty widać często po latach. Jedni ich szanują, inni swój brak sympatii okazują w różny, nie do końca poprawny sposób. Oficjalnie świętują pod koniec lipca. Rudzki garnizon jednak Święto Policji obchodził 9 lipca. - Dzisiejszy dzień jest dla nas szczególnie uroczysty. Jest to pewnego rodzaju podsumowanie naszych całorocznych działań. Co będzie uświetnione awansami, nagrodami, wyróżnieniami. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy nowy radiowóz, który także będzie służył mieszkańcom Rudy Śląskiej. - tłumaczy insp. Leszek Surniak, Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej.

Ostatnie miesiące są dla rudzkich policjantów wyjątkowe. Podczas święta policji otrzymali nowy radiowóz. Kilka tygodni wcześniej, nowego komisariatu doczekali się policjanci pracujący na „jedynce”. A to wyjątkowo ważne przede wszystkim dla nich. Godula, Orzegów, Chebzie i Ruda to bowiem jedne z najproblematyczniejszy dzielnic. - Najczęstszym problemem są kradzieże z włamaniami i to jest prawdziwa plaga. Na szczęście całkiem dobrze sobie z nimi radzimy. Pozostałe rzeczy są takie same jak w innych śląskich miastach – chuligaństwo, niszczenie cudzego mienia również kradzieże pojazdów. W miarę naszych możliwości staramy się z tymi problemami radzić.

Choć w samym mieście jest bezpiecznie. Na dzień dzisiejszy w Rudzie Śląskiej pracuje 313 funkcjonariuszy policji w 5 komisariatach na terenie miasta. Etatów ogółem jest 333. Dodatkowo w służbie cywilnej zatrudnionych jest 47 osób, z czego 5 osób to osoby niepełnosprawne.

KOMENTARZE