Wielkimi krokami zbliża się jesień, a to oznacza palenie w piecach. Unia Europejska wymaga, instytucje krajowe i samorządy pomagają – ograniczać niską emisję.
Jesienno – zimowa zmora. W piecach palimy wszystkim, od paliwa dostosowanego do tego celu do starych opon, butelek czy śmieci. Problem na Śląsku – co zapewne dziwi największy jest w tej części regionu, do której zazwyczaj wyjeżdżamy odpocząć. Zgodnie z badaniami najbardziej zanieczyszczone są okolice Bielska - Białej. - Polska w tej chwili pod względem jakości powietrza lokuje się na przedostatnim miejscu w UE. Czyli zawartość cząstek tzw. trujących aerozoli. Ludzie w Polsce niestety o tym nie wiedzą, że spalając węgiel kamienny emitujemy do powietrza przede wszystkim rtęć, kadm, arsen. To są potwornie trujące substancje. - tłumaczy Michał Wilczyński, ekspert ds. paliw i energii
Miasta za pomocą różnych sposobów walczą z niską emisją. Ruda Śląska walczy ze smogiem przede wszystkim dzięki unijnemu wsparciu. Miasto otrzyma 200 tysięcy złotych na przygotowanie programu walki ze smogiem. W zeszłym roku wprowadzony został Program Ograniczania Niskiej Emisji. - Jest to problem, który dotyka większości większych miast w naszym kraju. Jednak przede wszystkim Aglomeracji Górnośląskiej. Trzeba tu powiedzieć, że 40 procent zanieczyszczeń powstaje właśnie tu na Śląsku, mimo iż duże zakłady poznikały. - tłumaczy naszej redakcji Tomasz Kulpok, z wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM Ruda Śląska.
Pomóc może także „Program kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko – dąbrowskiej” realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - W chwili obecnej zwróciliśmy się do instytucji, bo to one mogą wnioskować o dofinansowanie, z pytaniem czy są zainteresowane złożeniem w przyszłości takiego wniosku. To przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe jak i w naszym przypadku PEC.- dodaje Kulpok.
Z pomocy korzysta także Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Te do wspomnianego programu zgłosiło cztery inwestycje, min. Wspólnotę Mieszkaniową Nieruchomości Centrum z Nowego Bytomia. - MPGM od lat prowadzi działania związane z ograniczaniem niskiej emisji. Zarówno w zasobach komunalnych, jak i we wspólnotach mieszkaniowych. Potrzeby w tym zakresie w mieście są dosyć duże. W przypadku tylko naszych zasobów, około 2/3 budynków ogrzewanych jest za pomocą pieców czy lokalnych kotłowni węglowych. Dlatego pomoc w tym zakresie jest dość istotna. - tłumaczy Tomasz Rzeżucha, wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Rudzie Śląskiej.
To jednak nie jedyna forma pozyskiwania środków przez MPGM. - Staramy się pozyskiwać bezpośrednio środki od instytucji zarządzających czyli od Urzędu Marszałkowskiego. Tu złożyliśmy ponad 10 projektów, które znajdą się na liście tzw. zintegrowanych projektów terytorialnych. To paczka projektów, które mogą być realizowane w trybie pozakonkursowym. Jeśli program z listą naszych projektów zostanie zaakceptowany, będziemy mogli uruchomić dofinansowania dla wspólnot, które znajdują się na liście – dodaje Rzeżucha.
Pod koniec 2013 roku Komisja Europejska wprowadziła nowy pakiet dotyczący czystego powietrza. Problem polega na tym, że Polska nie spełnia nieaktualnych już wymogów. Przyjęty pakiet zawiera m.in. nowy program „Czyste powietrze dla Europy”, wskazujący, jak osiągnąć nowe cele w zakresie jakości powietrza do roku 2030. Zaostrzone zostały także wymagania dyrektywy w sprawie jakości i czystszego powietrza dla Europy.