Wystarczy parę kliknięć, by na internetowej mapie miasta wskazać na przykład to, gdzie pękła rura czy pojawiła się dziura w drodze. Z nowych funkcji geoportalu rudzianie mogą korzystać już od ponad pół roku. Jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce?

– Z docierających do nas informacji wynika, że portal jest dosyć intensywnie wykorzystywany. W ubiegłym tygodniu mieliśmy kilkunastogodzinną przerwę w publikacji geoportalu z przyczyn technicznych i w międzyczasie odebraliśmy kilka maili z pytaniami o to kiedy geoportal zostanie uruchomiony – tłumaczy Grzegorz Ogórek, geodeta miasta Ruda Śląska. – Nie prowadzimy na bieżąco monitoringu tego zgłoszeń. Na początku funkcjonowania możliwości zgłaszania interwencji było po kilkadziesiąt dziennie (…). W tej chwili jest to ustabilizowane – dodaje.

Najwięcej uwag wpływa do Wydziału Dróg i Mostów.

– Przede wszystkim są to interwencje dotyczące nieprawidłowości w nawierzchniach jezdni i chodników, nieprawidłowości w oznakowaniu i organizacji ruchu, rzadziej dotyczą one kanalizacji deszczowej. (…). Są to przydatne wskazówki, bo podczas regularnych objazdów dróg, które przeprowadzamy nie zawsze wszystkie nieprawidłowości można zauważyć. Informacje od mieszkańców są w tym wypadku bardzo przydatne – podkreślał Tomasz Debernic z Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Funkcjonujący obecnie w mieście geoportal do połowy 2015 r. zastąpiony zostanie w znacznej mierze przez nowy System Informacji Przestrzennej Miasta Ruda Śląska. Czy coś się przez to zmieni?

– Największą zaletą nowego systemu będzie to, że będzie on obsługiwał urząd od środka, czyli będzie o wiele łatwiejszy dostęp do większości informacji generowanych przez urząd dla urzędników. Ułatwi to załatwianie spraw i podejmowanie decyzji. Natomiast te wszystkie funkcjonalności, które są w tej chwili dostępne dla mieszkańców również będą w tym systemie dostępne – zaznacza Grzegorz Ogórek.

KOMENTARZE