Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to jedna z najważniejszych dat w kalendarzach organizacji humanitarnych. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla uczczenia wszystkich tych, którzy ponieśli śmierć lub zostali ranni niosąc pomoc innym.
Każdego roku, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, chcąc w ten sposób uczcić pamięć pracowników humanitarnych, którzy stracili życie służąc innym. Wspominamy ich poświęcenie i potwierdzamy nasze zobowiązanie wobec pracy ratującej życie, którą pracownicy humanitarni wykonują każdego dnia na całym świecie, działając często w trudnych i niebezpiecznych okolicznościach, niosąc pomoc tam gdzie inni nie mogą lub nie chcą pójść.
Tak o Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej mówi Ban Ki – moon, Sekretarz Generalny ONZ. Polska Akcja Humanitarna w związku z dzisiejszym dniem przeprowadziła specjalne badania. Wynika z nich, że90% badanych uważa, że gdyby wojna dotyczyła ich, oczekiwaliby, pomocy ze strony społeczności międzynarodowej. 86% badanych uważa, że należy angażować się w udzielanie pomocy osobom zamieszkującym kraje objęte zbrojnymi działaniami wojennymi.
Cywile podczas wojny tracą wszystko. Prócz rzeczy materialnych, tracą poczucie bezpieczeństwa czy możliwość samostanowienia. Warunki w jakich przychodzi im żyć, są dramatyczne. To brak podstawowych środków do życia, schronienia, żywności lekarstw.
Stąd pomoc jest niezwykle potrzebna. Szczególnie, że ilość poważnych konfliktów zbrojnych jest co raz większa. Te najgłośniejsze ostatnimi czasy? Palestyna, Irak, Afganistan, Syria i oczywiście Ukraina. W każdym cierpią cywile i osoby, które decydują się udzielić im pomocy.
Nie musimy jednak wyjeżdżać. Pomóc możemy na miejscu. Z jednej strony wpłacając pieniądze na konta organizacji humanitarnych. Z drugiej biorąc udział w zbiórkach. Na przykład zbiórce organizowanej przez organizację „Wolna Syria”.
A potrzebnych jest wiele rzeczy. W tym pieniądzu, przeznaczanych na zakup leków. Dzieci bowiem umierają na choroby wyleczalne, wszystko z powodu braku właśnie lekarstw. Te kupowane są Turcji, ceny bowiem są zdecydowanie niższe a to w tym przypadku najważniejsze. Na przykład. Antybiotyk, który w polskiej aptece kosztuje 23 złote w Turcji kosztować może 6 złotych.
Ci, którzy będą chcieli udzielić pomocy Syrii, kontaktować się mogą z nasza redakcją, wysyłając wiadomość na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..