„Nie ma lepszego miejsca niż Muzeum Śląskie, by pokazać jak najlepiej nasz region. Nie wahaliśmy się z decyzją, aby muzyka zabrzmiała w tym miejscu. Pokazujemy, że Śląskie to nie tylko przemysł, ale i region tętniący kulturą.

Muzeum Śląskie, to miejsce, które dzięki festiwalowi będzie się coraz bardziej liczyć na mapie muzycznych wydarzeń w kraju jak i w Europie", powiedział Arkadiusz Chęciński podczas konferencji prasowej na temat Festiwalu.

Wydarzenie Tauron Nowa Muzyka było organizowane na terenie byłej KWK „Katowice" przebudowywanej na siedzibę nowego Muzeum Śląskiego latach 2009- 2011. Potem przez dwa lata, gdy prace modernizacyjne ruszyły pełna parą, sceny muzyczne przeniosły się do katowickich Trzech Stawów.

„Planując w 2009 roku powrót do Katowic staraliśmy się umiejscowić festiwal Tauron Nowa Muzyka na terenie będacym dookreśleniem jego idei, stylistyki i lini porogramowej. Nieczynna kopalnia węgla okazała się najlepszym dostępnym w Katowicach (a może i na terenie całego regionu Górnego Śląska) miejscem do prezentacji muzyki nieobecnej w mediach, przyciągającej jednak wielotysięczną publiczność.
Pozostałości przemysłowych zabudowań kopalni, jak wieże wyciągowe, magazyny, hale produkcyjne czy wspaniale zachowana wieża ciśnień okazały się być najlepszą oprawą zarówno dla rozbudowanego, instrumentalnego nu-jazzu, jak i oszczędnych mrocznych brzmień minimal techno, współtowrząc niezapomniany klimat naszego festiwalu...", czytamy na stronie organizatora.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka to przegląd najlepszej muzyki z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów. Co roku przyciąga tysiące fanów tego gatunku z Polski oraz Europy. W tym roku potrwa od 21 do 24 sierpnia. Oprócz koncertów dla uczestników przygotowano strefę mody i dizajnu promująca twórców i projektantów z województwa oraz wycieczki po historycznych obiektach i osiedlach jak kanał Gliwicki, Browary Tyskie, Kopalnia Guido oraz Nikiszowiec.

Współorganizatorem Festiwalu jest Województwo Śląskie.

KOMENTARZE