Zwycięzcą pierwszego turnieju z Cyklu XII Grand Prix Radzionkowa w szachach został Paweł Łęczycki z kompletem 7 punktów z 7 partii, kolejne miejsca zajęli Jarosław Pietruch 6 pkt oraz Mateusz Płonka 5 ½ pkt, kolejne miejsca zajęli Edward Ciuła, Robert Sowa, Łukasz Świerad po 5 pkt. Młodzi zaprezentowali się tym razem wyjątkowo dobrze i zdominowali turniej. Pojawiła się nowa grupa początkujących szachistów stąd pomysł, aby zrobić grupy wiekowe dla 10, 14 i 18-latków.


Tempo narzucone przez lidera okazało się zbyt mocne, aby ktokolwiek mógł mu zagrozić, praktycznie kontrolował on cały przebieg wygrywając wszystkie partie.
W pojedynczych partiach zanotowano kilka niespodzianek, a młodzi z turnieju na turniej czynią niesamowite postępy. Liczymy, że w następnych turniejach będzie jeszcze lepiej.

Turniej odbył się 6 kwietnia br. w Centrum Kultury „Karolinka”, a współorganizatorem było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Wojciecha w Radzionkowie. Cały cykl składa się z 4 turniejów, które odbyły się i będą się odbywać: 6 kwietnia, 8 czerwca, 15 września i 17 listopada, a zwycięscy to szachiści, którzy w trzech turniejach zgromadzą najwięcej punków. W zawodach uczestniczyło aż 50 zawodników, a w grupach młodzieżowych wystartowało aż 28 zawodników, rozegrano 7 rund z czasem 15 minut dla każdego zawodnika.

Frekwencja jak i poziom turnieju należy uznać za wysoki choć kilku zawodników z czołówki tym razem nie przyjechało. Ogłoszenie turnieju w chessarbitrze robi swoje, stąd mamy gości prawie z całego Śląska z Gliwic, Katowic; Poręby, Mikołowa, Kalet, Bytomia, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich.
Znani zawodnicy potwierdzają, że nie jest łatwo zdobyć punkty w tym turnieju a zawodników z klasą mistrzowską pojawia się na turnieju coraz więcej.  

W grupie open:
1. Paweł Łęczycki - 7 pkt
2. Jarosław Pietrucha - 6 pkt
3. Mateusz Płonka - 5 ½ pkt

W grupie młodzieżowej do 18 lat zagrało 5 zawodników:
1. Łukasz Świerad - 5 pkt
2. Marcin Rosicki - 4 pkt
3. Łukasz Rosicki - 3 pkt

W grupie młodzieży do 14 lat zagrało 13 zawodników a zwycięscy to:
1. Szymon Turczyn - 4 pkt
2. Michał Warda - 4 pkt
3. Karol Marcisz - 3 pkt

W grupie do 10 lat zagrało 10 zawodników a zwycięscy to:
1. Mateusz Lichorad - 3 pkt
2. Michał Pytlarz - 3 pkt
3. Maciej Żurecki - 3 pkt

Zawody prowadził i sędziował Rudolf Sobczyk i Wojciech Hajda, a turniej przebiegał w miłej i wysoce zdyscyplinowanej i przyjacielskiej atmosferze. Kolejny turniej XII GP Radzionkowa 8 czerwca o godz. 9.30 w Centum Kultury „Karolinka”.

Szczegółowe wyniki na stronie www.chessarbiter.com.

Już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia, zapraszamy na Drużynowy Turniej Miast o Puchar Burmistrza  do Hali radzionkowskiego MOSiR-u przy Szkole Podstawowej nr 1.

KOMENTARZE