Własne mieszkanie to nadal luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Wiele osób ratunku szuka w magistracie, gdzie niestety na przydział z zasobów komunalnych trzeba poczekać kilka długich lat. W Rudzie Sląskiej na liście oczekujących znajduje się ponad 1200 osób.

Wiceprezydent Michał Pierończyk nie ukrywa, że miasto chce stawiać na budownictwo komunalne oraz zacieśnianie współpracy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

Nie jest tajemnicą, że Polacy najczęściej finansują zakup mieszkania, zaciągając kredyt hipoteczny. Niestety w tym roku wysokość wkładu własnego wynosi już 20 procent. To często bariera nie do przeskoczenia.

Ciekawą alternatywą wydaje się rządowy program „Mieszkanie dla młodych, który od września 2015 roku cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. Wpływ na to miała dobra koniunktura oraz zmiana przepisów.

Niestety środki w ramach programu na rok 2017 skończyły się już w lutym, a banki przestały przyjmować wnioski. Bank Gospodarstwa Krajowego zdecydował się jednak uruchomić dodatkowe środki.

Szacuj się, że dodatkowa pula środków wystarczy na dofinansowanie 2600 wniosków. Pozostali będą musieli poczekać na kolejne rozdanie.

Media

KOMENTARZE