Blisko setka uczestników wzięła udział w jubileuszowym, XX Biegu Dwunastogodzinnym. Podczas imprezy udało się ustanowić nowy rekord Polski.

Pot, krew, łzy i potworny upał towarzyszyły uczestnikom XX Międzynarodowego Biegu Dwunastogodzinnego w Rudzie Śląskiej. Na starcie stanęło 93 uczestników, którzy musieli w ciągu pół doby pokonać jak największy dystans. Trasa wiodła ulicami Nowego Bytomia. Start i meta znajdowały się na placu Jana Pawła II. Bieg Dwunastogodzinny ma w Rudzie Śląskiej bogatą tradycję. Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r. Okazją miała być 40. rocznica powstania Rudy Śląskiej.

Uczestnicy zmagali się nie tylko z dystansem, ale także z warunkami na trasie.

Jubileuszowy bieg został okraszony pobiciem rekordu Polski w kategorii kobiet. Patrycja Bereznowska, która ma na koncie najlepszy wynik na świecie w biegu 24- i 48-godzinnym, pokonała w ciągu 12 godzin dystans ponad 140 kilometrów.

W kategorii mężczyzn bezapelacyjnie najlepszy był Roman Elwart. Zawodnik z Pucka przebiegł w ciągu 12 godzin ponad 142,5 kilometra. Dla obu zwycięzców rudzki bieg był próbą przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy.

Najlepszym rudzianinem okazał się Przemysław Baca, który przebiegł niemal 137 kilometrów. Warto dodać, że prócz biegu dwunastogodzinnego rozegrano również 4-godzinną sztafetę. Dwa pierwsze miejsca na podium zajęły drużyny z Rudy Śląskiej, co dowodzi, że biegi w tym mieście cieszą się ogromnym zainteresowaniem.