Śladami Rodów Przemysłowych to nowa oferta Szlaku Zabytków Techniki. W miniony weekend pierwszą na trasie była ścieżka „Tu byłam. Joanna”, w ramach której przygotowano  debaty, grę terenową oraz wycieczki z przewodnikiem.

 

A czy znacie historie ludzi, których fortuny powstały dzięki kopalniom, elektrowniom oraz pracy bezimiennych robotników i robotnic? A kim jest „matka śląskiego przemysłu”? Aby upowszechnić tę wiedzę, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach przygotował cykl wydarzeń pod hasłem „Tu byłam. Joanna”.

W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano grę terenową, debaty oraz liczne wycieczki w rudzkich i bytomskich dzielnicach.

Joanna Gryzik, która jest nazywana „śląskim kopciuszkiem oraz matką przemysłu” to jedna z najważniejszych kobiecych postaci śląskiej historii. W wieku 6 lat została spadkobierczynią wielkiego spadku Karola Goduli. Śląski Król Cynku żył w XVIII i XIX wieku. Z jednej strony brzmi jak bajkowa opowieść, a z drugiej jak historia pełna wyzwań i niebezpieczeństw. Jej majątek składał się z licznych kopalń galmanu, węgla kamiennego oraz hut cynku, którymi osobiście zarządzała, umiejętnie pomnażając rodzinny majątek.

Wydarzenie „Tu byłam. Joanna” nawiązuje do motywu przewodniego Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Organizatorzy chcą przypomnieć o kobietach, które były schowane w cieniu wielkiego przemysłu. W tym roku Industriada - jest przecież kobietą. 

Industriada to coroczna impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu. W tym roku w ramach tego święta zorganizowano ponad 500 przedsięwzięć w 29 miastach. Czym zaskoczy Industriada 2018?

Media

KOMENTARZE