Rak to nie wyrok. Jednak potrafi zaatakować znienacka.

 

 

Zaczęły się wakacje. To oznacza, że wystartował sezon na złotą opaleniznę. Jednak pod wpływem promieniowania słonecznego mogą utworzyć się nie tylko piękne brązowo-złote odcienie skóry, ale również czerniak.

Czerniak jest najbardziej złośliwym rodzajem raka skóry. To zabójcze promienie słoneczne są właśnie przyczyną tego nowotworu.

Zapadalność na tę chorobę drastycznie rośnie.

Lato to dobry moment, aby zbadać znamiona. Dlatego warto umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który wykona specjalistyczne badanie. Wczesna diagnostyka jest niebywale istotna, czerniak wciąż wykrywany jest zbyt późno. Objawy czerniaka powinny być dla nas alarmujące.

Czerniak wykryty w początkowej fazie jest całkowicie uleczalny. Oglądanie, dotykanie i nawet fotografowanie zmian. Aby nie zostać ofiarą raka-musimy regularnie przeprowadzać samobadanie.

W Polsce każdego roku odnotowuje się ok. 50 000 zachorowań na nowotwory skóry, część z nich, a dokładnie 3000 przypadków-to czerniaki.

Nie korzystajmy z solarium, unikajmy nadmiaru słońca, stosujmy kosmetyki z wysokim filtrem UV, nośmy okulary przeciwsłoneczne oraz przeprowadzajmy samobadanie. I wtedy wygrać z czerniakiem można.

 

Media

KOMENTARZE