Uczucie ciężkich nóg, skurcze, widoczne żyły i sieci „pajączków”- to wszystko objawy choroby żylakowej tzw. niewydolności żylnej. Żylaki lata nie lubią. Dlatego upalne dni sprawiają, że nasze nogi domagają się szczególnej pielęgnacji. Co wiedzą mieszkańcy na temat żylaków?

 

Objawy niewydolności żylnej częściej spotykane są u kobiet. Jednak będą się nasilać u tych osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Żylaki dokuczają przede wszystkim kobietom w ciąży.

Dolegliwości związane z obecnością żylaków są bardzo zróżnicowane. 

Żylaki mają postać miękkich sznurów, kłębów, wypełnionych krwią. Rozmiar i rozległość żylaków zależy od zaawansowania choroby. Kiedy tylko pojawią się pierwsze symptomy niewydolności żylnej kończyn dolnych warto nie tylko zmienić tryb życia, ale również się przebadać. W diagnostyce układu żylnego wykorzystuje się szereg metod m.in. próby flebologiczne, ultrasonografia żył oraz wenografia.

Niezależnie od stadium rozwoju żylaków, można je skutecznie leczyć. Złagodzenie objawów chorym z żylakami kończyn dolnych może przynieść sport.

W większości przypadków żylaki nie są powodem do niepokoju. Jednak jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy niewydolności żylakowej - należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady.

Media

KOMENTARZE