Koleje Śląskie to Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Sami pracownicy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” zdecydowali o nadaniu tego tytułu regionalnemu przewoźnikowi kolejowemu województwa śląskiego. Stabilne zatrudnienie, atrakcyjne benefity i możliwość rozwoju przyciągają do Kolei Śląskich kolejnych chętnych. W tym kobiety, a wśród nich kandydatki na maszynistki. Pierwsza z czterech pań szkolonych przez regionalnego przewoźnika jest już pełnoprawną maszynistką i w piątek, 4 kwietnia po raz pierwszy poprowadziła samodzielnie pociąg z Katowic do Rybnika.

Choć kolej kojarzy się z zawodem zdominowanym przez mężczyzn, to dziś coraz więcej kobiet wybiera tę drogę zawodową. Aktualnie w Kolejach Śląskich pracuje niemal 1,3 tys. osób, a około 40 proc. załogi stanowią kobiety. Najwięcej na stanowiskach kierownika pociągu, konduktora i kasjera. Do marca bieżącego roku jedyną grupą bez kobiet była załoga maszynistów. To także się zmieniło.

 

Kolej na kobiety

 

Egzamin maszynisty zdała Marlena Plona – pierwsza z czterech szkolonych przez Koleje Śląskie kandydatek na maszynistki. W piątek, 4 kwietnia już jako pełnoprawna maszynistka po raz pierwszy poprowadziła pociąg Kolei Śląskich z Katowic do Rybnika. 

Marlena Plona ma dwa fakultety: z rachunkowości i matematyki, ale porzuciła pracę za biurkiem na rzecz kolejowej przygody, którą rozpoczęli jej ojciec i dziadek. Dzięki determinacji i wsparciu doświadczonych instruktorów, ukończyła wymagający kurs i zdała egzamin, zdobywając świadectwo maszynisty.

– Trafiłam na świetnych nauczycieli. Obawiałam się, że powiedzą: dziewczyna nie da sobie rady”, ale bardzo mnie wspierali, byli cierpliwi, na każdym kroku podkreślali, że o każdej porze dnia i nocy mogę dzwonić i pytać – wspomina Marlena Plona.

 

Zawód przyszłości

 

Praca w transporcie kolejowym zyskuje na znaczeniu wraz z rozwojem kolei. Koleje Śląskie wspólnie z władzami Województwa Śląskiego odpowiadają na rosnące potrzeby pasażerów i inwestują w nowoczesny tabor.

W lutym na torach pojawiły się trzy nowoczesne i ekologiczne pociągi Impuls 2. Łącznie, dzięki zamówieniom Kolei Śląskich i Województwa Śląskiego, do końca 2027 roku flotę regionalnego przewoźnika zasili 31 takich składów. Wartość obu umów to niemal 1,5 mld zł.

2024 był drugim rokiem z rzędu, w którym Koleje Śląskie przewiozły rekordowe 22 mln pasażerów, co potwierdza, że inwestowanie w nowoczesną, komfortową i ekologiczną kolej to przyszłościowy kierunek. Rozwój transportu kolejowego oznacza również wzrost liczby miejsc pracy i nowe możliwości zawodowe – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Koleje Śląskie aktualnie prowadzą rekrutacje na takie stanowiska jak: maszynista pojazdów trakcyjnych, mechanik taboru, elektronik, specjalista ds. wdrożeń systemów rozliczeń w Biurze Handlowym czy starszy specjalista ds. zamówień publicznych. Wszystkie oferty pracy w Kolejach Śląskich można znaleźć na stronie www.kolejeslaskie.pl

 

Benefity dla pracowników oraz ich psów i kotów

 

Pracownicy Kolei Śląskich mogą liczyć na szeroki pakiet korzyści, obejmujący m.in. karty MultiSport, fundusz socjalny, nagrody jubileuszowe, kasę zapomogowo-pożyczkową oraz dodatkowy dzień wolny i gratyfikację finansową z okazji Dnia Kolejarza. Wśród dostępnych benefitów jest również prywatna opieka medyczna, ubezpieczenia grupowe, a nawet ubezpieczenie zdrowotne dla psów i kotów pracowników regionalnego przewoźnika. Zatrudnienie w kolejach to także szereg ulg transportowych i międzynarodowych zniżek.

Darmowe przejazdy i zniżki na kolejowe podróże po Europie

Na podstawie legitymacji służbowej pracownicy Kolei Śląskich mogą korzystać z darmowych przejazdów swoimi pociągami. Mają również możliwość uzyskania 99-proc. zniżki na zakup biletów innych krajowych przewoźników kolejowych w ramach Ulgowych Usług Transportowych, przy 85-proc. dopłacie ze strony pracodawcy.

– Koleje Śląskie oferują także swoim pracownikom Międzynarodową Kartę Zniżek FIP, która pozwala na podróżowanie z dużymi rabatami po całej Europie. Dzięki legitymacji FIP pracownicy mogą kupować bilety kolejowe za połowę ceny, a specjalna książeczka FIP umożliwia nawet 8 dni darmowych przejazdów rocznie u wybranych przewoźników zagranicznych – informuje Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich. 

 

Pracodawca Przyjazny Pracownikom

 

W ostatnim dniu marca Krzysztof Klimosz, prezes zarządu Kolei Śląskich, odebrał prestiżową nagrodę w XVII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” organizowanego przez NSZZ „Solidarność”. O randze wyróżnienia, świadczy fakt, że to jedyny konkurs, w którym kandydatów do nagrody zgłaszają sami pracownicy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność”.

Statuetka i certyfikat stanowią wyraz uznania dla firm, które wyróżniają się przestrzeganiem przepisów prawa pracy, zapewnianiem stabilności zatrudnienia oraz dbałością o bezpieczeństwo i higienę pracy.

– Nagroda to wynik wspólnego wysiłku całego zespołu Kolei Śląskich, który od lat stawia na jakość zatrudnienia oraz dbałość o bezpieczeństwo i dobro naszych pracowników – mówi Krzysztof Klimosz, prezes zarządu Kolei Śląskich dziękując za wyróżnienie.

 

Publikacja jest efektem reklamowej współpracy z Kolejami Śląskimi.

KOMENTARZE