Nie tak dawno uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Przed nimi dużo nauki i pracy. Jednak dla dzieci i młodzieży być może najważniejszy jest okres adaptacyjny w szkole. Trwa on ok. 6 tygodni i może prowadzić do depresji wśród uczniów.
Uczniowie po przerwie wakacyjnej wrócili do szkół. Przed nimi okres adaptacyjny, który trwa około 6 tygodni. Jest to moment, w którym zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni szczególnie zwracać uwagę na swoich wychowanków. Źle spędzone pierwsze chwile w szkole mogą skutkować depresją wśród uczniów i niechęcią do nauki.
Z psychologicznego punktu widzenia wyróżnia się 4 grupy objawów depresji.
- Pierwsza z nich to objawy poznawcze charakteryzujące się negatywnym obrazem swojej osoby czy pesymizmem.
- Druga grupa to objawy emocjonalne smutek, poczucie nieszczęścia, przygnębienie, utrata radości życia.
- Trzecia – motywacyjna to bierność, trudności z mobilizacją, brak inicjatyw.
- Ostatnia grupa to objawy somatyczne charakteryzujące się przede wszystkim zaburzeniami apetytu, zmianą wagi ciała czy bezsenności
Podobnie jak u dorosłych nie u każdego cierpiącego dziecka czy nastolatka musi pojawić się pełen zestaw symptomów. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli depresja nie jest leczona, to w miarę upływu czasu rośnie zarówno liczba jej objawów, jak i ich nasilenie, a w konsekwencji narasta jej destruktywny wpływ na życie młodego człowieka. Inaczej mówiąc - depresja może z czasem rozwinąć się nawet w poważne zaburzenie psychiczne, nie tylko trudne do wyleczenia, lecz także bezpośrednio zagrażające życiu ze względu na skłonności samobójcze, jakie może powodować. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych jej przejawów.