Praca prezydenta czy burmistrza wiąże się z szeregiem obowiązków. Trzeba reprezentować miasto czy gminę na zewnątrz, podejmować szereg decyzji. Oprócz zaszczytu pełnienia funkcji głównej władzy, samorządowcy liczyć mogą na odpowiednie wynagrodzenie.

Ustawa budżetowa przewiduje odpowiednie wynagrodzenie oraz dietę dla samorządowców. Przepisy nie wyznaczają konkretnych kwot, określone są jednak pewne granice. W przypadku najważniejszych osób w danym samorządzie czyli prezydentów miast, wójtów czy burmistrzów ustawa również określa maksymalny poziom zarobków. Miesięczne wynagrodzenie nie może przekroczyć 7-krotności stawki bazowej.

Stawka bazowa ustalana jest w ustawie budżetowej. W związku z oszczędnościami zaplanowanymi na rok 2011 stawka ta utrzymana została na poziomie z 2010 roku i wynosi ponad 1800 złotych.

W 2011 roku kwota miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku będzie mogła zatem wynosić maksymalnie 12 847,45 zł. Obejmuje ona również dodatki za wieloletnia pracę. Trzej prezydenci polskich miast w minionej kadencji pobierali maksymalne wynagrodzenie, byli to Ryszard Grobelny z Poznania, Konstanty Dombrowicz z Bydgoszczy oraz Jacek Majchrowski z Krakowa.

Jak na ich tle wypadają prezydenci Rudy Śląskiej, Bytomia oraz burmistrz Radzionkowa? Piotr Koj prezydent miasta Bytom za swa prace pobiera wynagrodzenie w wysokości 9440 złotych brutto. W Olsztynie, zamieszkanym przez 163 tysiące mieszkańców prezydent otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 12 365 złotych.

Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor zarabia zdecydowanie więcej, bo ponad 12 tysięcy złotych. Dla przykładu burmistrz Olecka w województwie warmińsko mazurskim zarabia 11 050 złotych. DO jego wynagrodzenia należy jednak doliczyć 20 procent premii za wieloletnia pracę.

A jak sytuacja wygląda w Rudzie Śląskiej, gdzie temat oszczędzania jest tematem nr1? Grażyna Dziedzic zgodnie z uchwałą Rady Miasta z dnia 16 grudnia 2010 roku zarabia 11 564 złote brutto. Dla przykładu Prezydent Dąbrowy Górniczej, nie co mniejszej od Rudy Śląskiej zarabia 11 125 złotych.

KOMENTARZE