To było wyjątkowe wydarzenie szczególnie dla tych, którzy codziennie walczą o gwarę. Nie ważne czy tą z północy kraju, czy z południa. Walczą by nie zapomnieć o swojej przeszłości i tożsamości. W tej walce nie są sami – czego przykładem była konferencja”Europejskie i Regionalne Instrumenty Ochrony Języków Zagrożonych”, zorganizowana w Sejmie RP.
Wilamowice, miasto w województwie śląskim, leżące w powiecie bielskim. Wyjątkowe, bowiem jego historia jest zdecydowanie inna niż pozostałych miast regionu. Inny jest także język, którym Wilamowiczanie się posługują. Okazję by go posłuchać, mieli Ci, którzy udział wzięli w konferencji zorganizowanej przez sejmową Komisję Mniejszości Narodowych i Etnicznych - „Europejskie i Regionalne Instrumenty Ochrony Języków Zagrożonych”.
Celem konferencji było naukowe spojrzenie na języki zagrożone. To próba odpowiedzi na pytania – co zrobić, by gwary nie odchodziły w niepamięć, jak je pielęgnować, jak dostosowywać do zmieniającego się świata. Istotną role bowiem w tym temacie odgrywają współczesne media. Nie tylko gazety, telewizja czy radio. Tu ważną rolę odgrywa internet – portale społecznościowe czy informacyjne. Szczególnie w miejscach gdzie gwara – nie ważne czy skodyfikowana czy tez nie - pełni scalającą daną grupę funkcję.
W grudniu 2012 roku Telewizja Sfera otrzymała medal za szczególną wrażliwość na potrzeby społeczne – jednym z elementów decydujących o tym wydarzeniu – była produkcja "Wydarzeń" w gwarze śląskiej. Co miesiąc otrzymują Państwo dawkę śląskich newsów. Całość w gwarze śląskiej. Ich tłumaczeniem zajmuje się m.in. Michał Baraniok.