Przypominamy, że PWIK jest jedyną spółką miejską, która regularnie odprowadza zyski z działalności dodatkowej nie związanej z taryfą do gminnej kasy. Zysk powstaje między innymi z działalności stacji diagnostycznych czy budowy prywatnych kanalizacji.
Swego zadowolenia z takiego stanu rzeczy nie kryje członek Komisji Budżetu i Przedsiębiorczości Rady Miasta Ruda Śląska – Zbigniew Domżalski.
Takiego szczęścia nie mieli między innymi mieszkańcy Bytomia, którzy po lutowej, rekordowej, podwyżce płacą więcej za każdy metr sześcienny dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków o ponad 3 zł.
Przed rokiem bytomianie płacili łącznie za metr sześcienny wody i odprowadzanych ścieków 10 zł i 80 groszy. Teraz co miesiąc muszą sięgnąć nieco głębiej do kieszenie, bo owa opłata wynosi 13 złotych i 93 grosze.
W wielu śląskich miastach inwestycje w sieć wodno-kanalizacyjną sprawiły, że opłata za wodę i ścieki wzrosła. Swoją cegiełkę dołożyło również Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.
Obecnie więcej niż rudzianie za każdy metr sześcienny dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków płacą między innymi bytomianie, zabrzanie, chorzowianie oraz mieszkańcy Świętochłowic.
OPŁATA ZA 1 METR SZEŚCIENNY DOSTARCZONEJ WODY I ODPROWADZONYCH ŚCIEKÓW
RUDA ŚLĄSKA 11,56 ZŁ
BYTOM 13,93 ZŁ
ZABRZE 11,61 ZŁ
CHORZÓW I ŚWIĘTOCHŁOWICE 12,07 ZŁ
Natomiast mniej niż w Rudzie Śląskiej nadal płaci się za wodę w Katowicach oraz Radzionkowie.
OPŁATA ZA 1 METR SZEŚCIENNY DOSTARCZONEJ WODY I ODPROWADZONYCH ŚCIEKÓW
KATOWICE 11,08 ZŁ
RADZIONKÓW 9,02 ZŁ