Rekordową podwyżkę opłat za wodę i ścieki przeżyli już w tym roku mieszkańcy Bytomia. Odetchnąć z ulgą mogą natomiast mieszkańcy Rudy Śląskiej, ponieważ rudzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie planuje w tym roku podwyżek.

Jeszcze pół roku temu wielu mieszkańców Rudy Śląskiej narzekało na zbyt wysoką opłatę za wodę i ścieki, obawiając się na początku kwietnia kolejnej podwyżki. Na całe szczęście rudzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło nie zmieniać taryfy.

Przypominamy, że PWIK jest jedyną spółką miejską, która regularnie odprowadza zyski z działalności dodatkowej nie związanej z taryfą do gminnej kasy. Zysk powstaje między innymi z działalności stacji diagnostycznych czy budowy prywatnych kanalizacji.

Swego zadowolenia z takiego stanu rzeczy nie kryje członek Komisji Budżetu i Przedsiębiorczości Rady Miasta Ruda Śląska – Zbigniew Domżalski.

Takiego szczęścia nie mieli między innymi mieszkańcy Bytomia, którzy po lutowej, rekordowej, podwyżce płacą więcej za każdy metr sześcienny dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków o ponad 3 zł.

Przed rokiem bytomianie płacili łącznie za metr sześcienny wody i odprowadzanych ścieków 10 zł i 80 groszy. Teraz co miesiąc muszą sięgnąć nieco głębiej do kieszenie, bo owa opłata wynosi 13 złotych i 93 grosze.

W wielu śląskich miastach inwestycje w sieć wodno-kanalizacyjną sprawiły, że opłata za wodę i ścieki wzrosła. Swoją cegiełkę dołożyło również Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Obecnie więcej niż rudzianie za każdy metr sześcienny dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków płacą między innymi bytomianie, zabrzanie, chorzowianie oraz mieszkańcy Świętochłowic.

OPŁATA ZA 1 METR SZEŚCIENNY DOSTARCZONEJ WODY I ODPROWADZONYCH ŚCIEKÓW

RUDA ŚLĄSKA 11,56 ZŁ

BYTOM 13,93 ZŁ

ZABRZE 11,61 ZŁ

CHORZÓW I ŚWIĘTOCHŁOWICE 12,07 ZŁ

Natomiast mniej niż w Rudzie Śląskiej nadal płaci się za wodę w Katowicach oraz Radzionkowie.

OPŁATA ZA 1 METR SZEŚCIENNY DOSTARCZONEJ WODY I ODPROWADZONYCH ŚCIEKÓW

KATOWICE 11,08 ZŁ

RADZIONKÓW 9,02 ZŁ

KOMENTARZE