W BBC wiedzą, jak zrobić perfekcyjny w każdym calu film przyrodniczy. Wiedzą, kiedy najlepiej nacisnąć spust migawki, by powstało jedyne w swoim rodzaju zdjęcie. Oceniają innych, wybierając najdoskonalsze fotografie. 3 września o 17.00 w Muzeum Górnośląskim otwarta zostanie wystawa zwycięskich prac konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2014”. 

Wildlife Photographer of the Year 2014 to obecnie najbardziej prestiżowy konkurs w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Odbywa się corocznie od 1964 r. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 13 kategoriach oraz trzy nagrody specjalne. 

Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród ponad 41 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z ponad 90 krajów. Zdjęcia, które prezentowane będą w Muzeum Górnośląskim są obrazowymi ambasadorami świata natury. Ukazują one artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody. 

Na wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody 2014” składają się zdjęcia 75 fotografów z 29 krajów. Zwycięzca 50. edycji konkursu i tym samym zdobywca tytułu Fotografa Dzikiej Przyrody 2014, Michael „Nick” Nichols z USA wykonał w podczerwieni czarno-białe zdjęcie przedstawiające śpiące lwice z młodymi, odpoczywające po ataku samców ("Ostatni taki wspaniały obraz"). 

Wśród laureatów konkursu znalazł się także Łukasz Bożycki z Warszawy, który za zdjęcie Zimowe zawieszenie został wyróżniony w kategorii Ssaki. 

Wystawa potrwa do 29 września. Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Partnerami wystawy w Polsce jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

KOMENTARZE