Budowa węzła przesiadkowego na placu Wolskiego, czy modernizacja gospodarki cieplnej budynków mieszkalnych – to tylko niektóre bytomskie projekty przewidziane do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego. Strategia ZIT naszego subregionu została pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument , dzięki któremu samorządy mogą wspólnie ubiegać się o środki unijne na inwestycje, które mają zapewnić rozwój całemu regionowi. ZIT jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Aby sfinansować inwestycje w ramach ZIT, jednostki samorządu terytorialnego muszą przygotować odpowiednią strategię, zgodną z Umową Partnerstwa zawartą pomiędzy Polską a Unią Europejską. Dokument musi być pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz urząd marszałkowski z danego województwa.
Warto podkreślić, że w ramach ZIT w przyszłej perspektywie unijnej Bytom może sięgnąć po ponad 170 mln zł, a cały Subregion Centralny – po ponad 3 mld zł.
Przypomnijmy, w skład Związku Subregionu Centralnego wchodzi 81 jednostek samorządu terytorialnego Województwa Śląskiego. W jego obrębie znajduje się 14 miast na prawach powiatu (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze) oraz 8 powiatów ziemskich (będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki, lubliniecki, mikołowski, pszczyński, tarnogórski, zawierciański) i zlokalizowane na ich terenie gminy.
źródło: bytom.pl