Pozoracje do zadań zostały przeprowadzone na terenie strażnicy OSP Sucha Góra, w Suchogórskim Labiryncie Skalnym, Parku Grota i w Szkole Podstawowej nr 38. Uczestnicy mistrzostw - organizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Suchej Górze oraz Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu - musieli wykazać się dużymi umiejętnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

- Uczniowie musieli wykonać pięć zadań: cztery praktyczne i jedno teoretyczne. Jedno z najtrudniejszych zostało przeprowadzone w piwnicy OSP Sucha Góra, gdzie w bardzo ograniczonej widoczności, uczestnicy, używając latarek, musieli podjąć akcję reanimacyjną u poszkodowanego, który został porażony prądem, miał ból w klatce piersiowej oraz doszło u niego do zatrzymania krążenia. Na dodatek w dziewiątej minucie zadania włączył się czujnik tlenku węgla, co stwarzało bezpośrednie zagrożenie życia i konieczna była ewakuacja. Przygotowaliśmy trudne, ale ciekawe, niestandardowe zadania - tłumaczy Grzegorz Sojka, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej Górze, organizator mistrzostw.

- Nasza młodzież jest coraz lepiej wyszkolona. Zwycięska drużyna z liceum w Kozach była perfekcyjnie przygotowana. Uczniowie zdobyli aż 239 punkty na 268 możliwych - dodaje Sojka.

Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kozach zajęło pierwsze miejsce. XIV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sucharskiego w Katowicach uplasowało się na 2. pozycji a Zespół Szkół im. Szybińskiego w Cieszynie na 3. I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu zostało sklasyfikowane na 7. miejscu, a Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Bytomiu na 10.

Kolejne, III Mistrzostwa Śląska w Pierwszej Pomocy, odbędą się latem. - Do końca lutego ustalimy dokładną datę. Cieszy nas, że zainteresowanie mistrzostwami jest bardzo duże, a młodzież coraz lepiej radzi sobie w zakresie pierwszej pomocy - dodaje Grzegorz Sojka.

KOMENTARZE