Fot. Krzysztof Kadis Fot. Krzysztof Kadis

Oznakowane ścieżki turystyczne, opracowana aktualna mapa, rozstawione tablice informacyjne ze zdjęciami i opisami czy też specjalna strona internetowa to efekty zakończonego właśnie projektu przyrodniczo – rekreacyjnego w „Miechowickiej Ostoi Leśnej”.

Bytom od lat kojarzony jest z przemysłem ciężkim. Zdziwi się jednak ten, kto zawita do Bytomia na dłużej. Nie brak tu przecież zabytkowych parków, rezerwatu czy zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.

Dziś zakończono realizację projektu „Ścieżki przyrodniczo-rekreacyjne na terenie nowo powstałego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Miechowicka Ostoja Leśna". Organizatorzy podziękowali mieszkańcom za tak liczne przybycie. Zapowiedzieli jednoczenie, że to tylko pierwsza część projektu i planują jego kontynuację. Chcą między innymi postawić nowe ławki i wyznaczyć kolejne trasy.

Organizatorzy imprezy zapewnili przybyłym szereg atrakcji. W programie znalazły się między innymi: spacer po lesie z przewodnikami PTTK, wycieczka rowerowa z Bytomskim Stowarzyszeniem Rowerowym, Nordic Walking czy spacer fotograficzny. Wszyscy uczestnicy otrzymali także pamiątkowe upominki, a po powrocie z tras na każdego czekała gorąca herbata i poczęstunek.

Przypomnijmy. W 2012 roku Rada Miejska w Bytomiu powołała Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Miechowicka Ostoja Leśna”. Teren o powierzchni około 305 ha wyznaczają: od pn. – ul. Stolarzowicka, od pd. – ul. ks. Frenzla, od wsch. – granice zabudowy osiedla Miechowice, a od zach. – granica Bytomia i Zabrza oraz fragment koryta Potoku Rokitnickiego. Jego cele to ochrona terenów leśnych, oczek wodnych oraz siedlisk chronionych i rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Świetne położenie na pograniczu Bytomia i Zabrza gwarantuje mieszkańcom doskonałe warunki do wypoczynku w wolnym czasie.

Więcej o projekcie dofinansowanym ze środków gminy Bytom można znaleźć na stronie internetowej: www.ostoja.miechowice.info

Źródło: UM w Bytomiu

 

KOMENTARZE