O PRZYSZŁOŚCI ELEKTROCIEPŁOWNI fot. Tomasz Zakrzewski

Górująca nad krajobrazem Bytomia monumentalna Elektrociepłownia Szombierki świeci pustkami. Budynek, będący jeszcze niedawno jedną z ważniejszych scen kulturalnych w mieście, został zamknięty dla publiczności ze względów bezpieczeństwa. Stratę odczuli nie tylko miłośnicy kultury, ale też amatorzy rodzącej się w mieście postindustrialnej turystyki. O planach tchnięcia życia w EC Szombierki rozmawiają z właścicielem władze miejskie i wojewódzkie.

Koncerty, spektakle teatralne, wystawy organizowane w cechowni, gromadziły masy widzów. Frekwencyjnego sukcesu można było upatrywać w wyjątkowości tej charakterystycznej budowli nazwanej „świątynią przemysłu”. Po przejęciu w 2011 r. EC Szombierki przez fiński koncern Fortum wstrzymano organizację imprez.

Budynek nie spełniał norm bezpieczeństwa wymaganych przy imprezach masowych. Spółka przeprowadziła kilka niezbędnych napraw, ale ogrom prac, jakich wymaga obiekt przerasta jej możliwości finansowe. By uratować zabytek trzeba zjednoczyć siły i szukać rozwiązań w możliwościach, jakie daje nowy budżet unijny na lata 2014 – 2020. W zapisach dokumentu jest bowiem mowa o dużych dofinansowaniach dla regionów wymagających rewitalizacji, w tym dla terenów poprzemysłowych.

Szansą dla obiektu jest pomysł ulokowania tam Śląskiego Centrum Nauki, który zyskał poparcie władz regionu. EC Szombierki to niewątpliwie jeden z tych zabytków techniki, którego rewitalizacja powinna być priorytetem. Nadanie mu nowych funkcji może być elementem kompleksowego programu społecznego dedykowanego aż trzem dzielnicom Bytomia: Szombierkom, Bobrkowi i Karbiowi – pisze Jerzy Gorzelik w liście do prezydenta Bytomia.

Prezydent Damian Bartyla od początku kadencji jest w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim i firmą Fortum. Wyznaczono też osoby odpowiedzialne za współpracę merytoryczną. W listopadzie zeszłego roku w piśmie do Minister Rozwoju Regionalnego prezydent Bytomia zwrócił się prośbą o wsparcie tej inicjatywy. Podkreślał, że jest ona kluczowa nie tylko dla naszego miasta, ale i całego regionu.

Urząd Marszałkowski chce zainteresować tematem rewitalizacji industrialnej ikony regionu międzynarodowych ekspertów. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku specjaliści z European Route of Industrial Heritage (Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego) zapoznali się z bytomskim obiektem. Wówczas też pojawił się pomysł, by w EC zorganizować warsztaty w udziałem ekspertów z ERIH. W przygotowanie wizyty dla specjalistów z zakresu ochrony zabytków industrialnych włączył się też bytomski ratusz.

Gmina Bytom zwróciła się też z prośbą do Marszałka Województwa o wpisanie na listę projektów kluczowych pomysłu dotyczącego budowy obwodnicy południowej Bytomia tzw. BeCeTki (Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe). Budowa nowej drogi m.in. poprawiłaby dostęp do terenów poprzemysłowych przeznaczonych pod inwestycje, w tym do obiektu Elektrociepłowni Szombierki. Warto zaznaczyć, że budynek wraz z otoczeniem został w tym roku wpisany do rejestru zabytków.

źródło: UM BYTOM

KOMENTARZE