Kształtowali oblicze polskiej sztuki okresu międzywojennego. Łączyła ich fascynacja kolorem i fakturą. Swoje prace prezentowali w kraju i za granicą. Z twórczością artystów Zrzeszenia „Zwornik” już wczoraj mogliśmy się zapoznać w Muzeum Górnośląskim.

Ponad pięćdziesiąt eksponowanych obrazów to dzieła autorstwa Tytusa Czyżewskiego, Jerzego Fedkowicza, Eugeniusza Gepperta, Emila Krchy, Kacpra Pochwalskiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego, Emila Schinagela i Mariana Szczyrbuły. To najbardziej znani członkowie grupy "Zwornik". Zajmowali się nie tylko malarstwem. Wśród nich byli też tacy, którzy dodatkowo rozwijali pasje muzyczne. Przykładem jest Emil Krcha, który grał na na wiolonczeli.

Zrzeszenie Artystów i Plastyków "Zwornik" należało do jednego z najbardziej aktywnych ugrupowań dwudziestolecia międzywojennego. Powstało w 1928 roku z inicjatywy absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a swoją działalność prowadziło do wybuchu II wojny światowej. Jego znakiem rozpoznawczym był gotycki zwornik z Kamienicy Hetmańskiej w Krakowie. Ten symbol zdobił między innymi zaproszenia i katalogi członków grupy.

Obrazy znakomitych artystów okresu międzywojennego należą dziś między innymi do Muzeum Narodowego w Krakowie i osób prywatnych. Niektóre są też w posiadaniu Muzeum Górnośląskiego. Tu możemy oglądać  ekspozycję ponad pięćdziesięciu dzieł sztuki. Część pochodzi ze zbiorów własnych. Inne są wypożyczone. Wystawa potrwa do końca czerwca.

KOMENTARZE