Już w najbliższą środę o godzinie 18:00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Rozbieranie Śląska.

Po politycznych i wojennych zawieruchach w XX wieku z Górnego Śląska odpłynęła większa część jego elit - głównie humanistycznych, choć nie tylko. Najpierw, po podziale Śląska w okresie dwudziestolecia międzywojennego, nastąpiła polaryzacja i przemieszczenie się znacznej części tych sfer, zgodnie z narodowymi przekonaniami. Później, po II wojnie światowej, na całym Śląsku nastąpiła całkowita niemal anihilacja rodzimych elit. W zasadzie pozostała tylko niewielka ich część, niezbędna do obsługi przemysłu. Społeczność śląska składała się wówczas prawie wyłącznie z warstw plebejskich, co miało decydujący wpływ na jej samookreślenie i postawy.

Tak było. A jak jest dzisiaj? Czy tzw. „śląskie przebudzenie” nie jest przypadkiem efektem ilościowych i jakościowych zmian, jakie nastąpiły w tym względzie? Gościem najbliższego spotkania z cyklu „Rozbieranie Śląska” będzie profesor Marek S. Szczepański - znakomity znawca śląskich zagadnień, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. W środę, 5 czerwca, zawita on w Muzeum Górnośląskim i wspólnie z red. Jerzym Ciurlokiem zastanawiać się będzie nad aktualnym stanem elit na Śląsku.

KOMENTARZE