Na pytanie, o czym śpiewają, odpowiadają: O wszystkich kolorach Afryki, a w szczególności naszego kraju – Wybrzeża Kości Słoniowej. O miłości, pokoju, radości, ale i o kolorach, które bardzo bolą - o wojnie, niesprawiedliwości, beznadziei. W Bytomiu wystąpią 21 czerwca o 17.45 na placu Sobieskiego w ramach Dni Bytomia.

Energia i radość, które udzielają się innym - tak najczęściej charakteryzuje się ich egzotyczne koncerty. Śpiewają w języku francuskim, angielskim, polskim, łacińskim, w językach lokalnych z Wybrzeża, Ghany, Mali, Burkina Fasso. Towarzyszą im afrykańskie instrumenty.

Pochodzą z różnych dzielnic Abidżanu i miasta Bouaflé, z parafii, gdzie pracują misjonarze klaretyni. Nie są  zawodową grupą muzyczną, choć wielu z nich ma nieprzeciętny talent. W roku 2012 dali w całej Polsce około 100 koncertów. To pierwsza grupa gospel na Wybrzeżu, której dominujący styl to reggae. „Czarna" muzyka jest im bardzo bliska, ale w ich repertuarze jest też miejsce na muzykę klasyczną, między innymi utwory „Alleluja" Haendla czy „Modlitwa" do muzyki arii niewolników z „Nabucco" Verdiego.

Ich wizyty w Polsce organizują misjonarze klaretyni, ojcowie Roman Woźnica i Andrzej Kobyliński, współzałożyciele chóru, pracujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej od ponad 20 lat. W czasopismach misyjnych, dzięki którym macie obraz kościoła misyjnego, jest bardzo wiele wymownych zdjęć, i to pięknych, kolorowych, my proponujemy wszystkim, którzy w Afryce nie byli, spotkanie z Afryką na żywo - mówi o. Roman Woźnica, prezes bytomskiej Fundacji Misjonarzy Klaretynów „Zostaw Ślad".

KOMENTARZE