„10 powodów, by nie bić dzieci”, „10 kroków, by stać się lepszym rodzicem” i „Apel dziecka” - dekalog dla rodziców, opiekunów i wychowawców opracowały bytomskie instytucje w ramach projektu „Wsparcie dla bytomskich rodzin” dofinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Może się wydawać, że tworzenie dekalogu jest rzeczą zbędną, ale trzeba mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy coraz bardziej zabiegani, o pewnych kwestiach należy dorosłym przypominać – mówi Marta Szmelcer, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Na przykład o tym, że prawo zabrania bicia dzieci, tymczasem klaps czy poszturchiwanie są w naszej kulturze mocno zakorzenione.
Niebawem do wielu instytucji (szkoły, komisariaty, szpitale, MOPR itp.) trafią specjalne ulotki, które zawierają „Dekalog rodzica”. Może ktoś biorąc tę ulotkę przez przypadek, zastanowi się choćby nad jednym punktem i pomyśli, czy we właściwy sposób postępuje z własnymi dziećmi – dodaje Marta Szmelcer.
Co zawierają ulotki? Kilka podstawowych rad, na przykład: „Szanuj swoje dziecko, tak jakbyś szanował dorosłego”, albo: „Ustalaj zasady, bo w każdej rodzinie są one potrzebne”, czy: „Rozmawiaj, żebym umiał rozmawiać”.
Do udziału w projekcie miasto zaprosiło rodziny objęte pomocą i opieką asystenta rodziny, które mają problemy wychowawcze. Ok. 50 rodziców i 90-ro dzieci brało udział we wspólnych wycieczkach, wykładach i prelekcjach. To, jacy jesteśmy, wynosimy z domów rodzinnych. Tymczasem naszych podopiecznych nikt nie nauczył, w jaki sposób mają postępować z dziećmi. Nie wiedzą, jak ważne jest spędzanie czasu przy wspólnych posiłkach, jak bardzo zbliżają wycieczki czy spacery – tłumaczy Marta Szmelcer. Nie mają dobrych wspomnień, do których mogą się odnieść, dlatego trzeba im pokazać, że mogą z dziećmi postępować tak, żeby ich nie krzywdzić.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dofinansowało projekt kwotą 50 tys. zł, które przeznaczono na pokrycie zajęć dla rodziców, organizacji wycieczek i materiały informacyjne. Projekt już się zakończył, ale są jego pierwsze efekty – wielu rodziców będzie uczestniczyło w zajęciach Szkoły dla rodziców w Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Marta Szmelcer zaznacza, że podobne problemy dotyczą tak zwanych dobrych rodzin, dlatego od lat miasto udziela wszystkim chętnym wsparcia psychologicznego. Każdy, kto ma poczucie, że nie może z własnym dzieckiem dojść do porozumienia, oddala się od niego i traci kontrolę nad wychowaniem, może skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
źródło: bytom.pl