220 zdobionych jajek wielkanocnych oceniało jury na 26. Gali Górnośląskiej Kroszonki. Prace składane były w czterech kategoriach. W konkursie udział wzięło 41 osób, w tym aż 12 debiutantów. To Wasza wielka pasja oraz ogromny talent sprawia, że tradycja Górnośląskiej Kroszonki wciąż się rozwija – tymi słowami przywitała wszystkich uczestników Iwona Mohl, wicedyrektor Muzeum Górnośląskiego.
W kategorii rytowniczej pierwsze miejsce zdobył Adam Lasota. Nagrodzeni zostali również Klaudia Swoboda, Małgorzata Dróżdż oraz Leszek Jęczmyk. W technice malowania woskiem I nagrodę otrzymała Teresa Drapała. Najlepsza w nowatorskiej sztuce zdobienia jajek wielkanocnych była Joanna Michalik. Nagrodę otrzymali również Małgorzata Sznura oraz Grażyna Chrzanowska-Grzebielucha. Ostatnia wymieniona została również wyróżniona Nagrodą Prezydenta Miasta Bytomia. Wśród innych technik tradycyjnych I miejsce zdobyła Olga Paleczny. Podczas uroczystości wręczono również wyróżnienia oraz nagrody specjalne. Jedną z nich otrzymał Joachim Orłowski, który złożył prace aż w trzech kategoriach. Pan Joachim swoje dzieła wykonuje między innymi w dawnej, już prawie nieużywanej technice trawienia octem.
W konkursie biorę udział od 20 lat. Miałem już sukcesy, ale I miejsce zdobyłem pierwszy raz – powiedział laureat w technice rytowniczej, Adam Lasota. Pomysły na kroszonkę rodzą się od wydrapania małego elementu, który jest inspiracją do całości pracy. Kroszonki robię od siódmego roku życia, a zaraziła mnie tym mama. W przyszłości również ja chciałbym namówić do tworzenia mojego syna – dodał.
Po ceremonii nagradzania wszyscy oglądali prace zwycięzców, a chętni mogli na żywo zobaczyć jak tworzy się te małe, delikatne dzieła sztuki. Jedna z laureatek, Pani Olga Paleczna opowiedziała oraz zaprezentowała wykonanie kroszonki techniką tradycyjną poprzez oklejanie rdzeniem z sitowia, czyli bagiennej trawy. Jak sama przyznała trzeba mieć wiele cierpliwości aby wykonać taką kroszonkę.
Chętni mogli kupić prace uczestników. Ceny zaczynały się od 9 złotych, a najdroższe były za 20.
Wystawa potrwa do 30 kwietnia. Do tego czasu kroszonki będą w sprzedaży.