Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia kościół katolicki wspomina Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami oraz ustanowienie dwóch nierozerwalnych ze sobą sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa.
W czwartkowy poranek we wszystkich kościołach katedralnych jest odprawiana Msza Świętego Krzyżma. Przewodniczy jej diecezjalny biskup, a księża w jej trakcie odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.
Podczas Mszy w katedrze święci się krzyżmo oraz oleje, które przez cały rok służą później do udzielania sakramentów.
W czwartkowy wieczór w kościołach parafialnych odprawia się tylko jedną Mszę Świętą – Mszę Wieczerzy Pańskiej. Liturgia podczas tego dnia ma uroczysty charakter i jest swoistym dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii oraz kapłaństwa.
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej milkną w kościele dzwony oraz organy. Ich miejsce zastępują charakterystyczne kołatki.
W Wielki Czwartek swoje największe święto obchodzą kapłani. Ten dzień ma dla nich szczególny charakter, jednak o hucznej zabawie na probostwie nie ma raczej mowy.
Każdy dzień Wielkiego Tygodnia odsłania ważne wydarzenia z historii zbawienia. Wielki Czwartek upewnia nas o tym, że los każdego z nas jest dla Boga ważniejszy niż jego własny. To doskonały moment na to, aby na chwilkę zwolnić i zastanowić się nad swoim życiem.